Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Iriatherina werneri

Rodzina:

Tęczankowate Melanotaeniidae

Pochodzenie:

W naturze spotkamy ją w takich miejscach jak Australia i Nowa Gwinea.

Wielkość:

Osiągają średnio około 5 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Istnieje wyraźny dymorfizm płciowy u tego gatunku. Samce są większe i bardziej intensywnie ubarwione, ale dodatkowo posiadają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i płetwy odbytowej.

Rozmnażanie:

Ikra składana jest wśród roślinności, bardziej w toni wodnej. W warunkach akwariowych niezwykle trudne do rozmnożenia i odchowania. Młode są bardzo wrażliwe na wszelkie wahania parametrów oraz zanieczyszczenia wody. Rodzice zjadają ikrę i narybek.

Akwarium:

Ryby wymagają akwarium o długości około 60 cm z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 22°C do 29°C i pH między 5, a 8. Jako dekoracji używamy korzeni, czy różnych kamieni. Akwarium dość gęsto obsadzamy roślinami, także pływającymi w celu częściowego zaciemnienia. Są bardzo wrażliwe na wahania parametrów wody.

Pokarm:

Przyjmują praktycznie każdy drobny pokarm żywy i mrożony oraz drobne pokarmy suche.

Charakterystyka ogólna:

Ryby dobrze czują się w zbiornikach w grupie, dlatego warto zakupić kilka sztuk. Są wtedy zdecydowanie mniej płochliwe i znacznie lepiej się prezentują. Nie lubią silnego prądu wody, dlatego cyrkulacja nie może być zbyt mocna. Są rybami bardzo spokojnymi i łagodnymi. Nie nadają się do towarzyskiego akwarium wielogatunkowego, ale śmiało można hodować je z rybami z rodzaju Pseudomugil.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!