Ryba nadaje się do wielogatunkowego akwarium. Jest pożądana ze względu na bardzo ciekawe zachowanie (całowanie), które jest pewnego rodzaju ustalaniem hierarchii w zbiorniku.
W sprzedaży można spotkać kilka odmian barwnych takich jak biały, zielony, czy nakrapiany, choć ciekawsze odmiany barwne są o wiele trudniej dostępne.
Ryba należy do rodziny Labiryntowatych. W naturze występuje w Azji gdzie jest szeroko rozpowszechniony, a nawet odławiany do jedzenia.
fot. Mariusz Król - Gurami całujący
Dorastają średnio do około 15 cm, choć podobno zdarzają się okazy nawet ponad 25 cm długości.
Wymaga wody o temperaturze od 22ºC do uwaga nawet 29ºC. W tak ciepłej wodzie chętnie przystępuje do tarła. Przez osiągane rozmiary należy zapewnić gatunkowi duże, jasno oświetlone akwarium z dobrą filtracją.
Trzeba zwrócić szczególną uwagę jeżeli chodzi o dobór roślin, gdyż ryby są roślinożerne i mogą je podgryzać. Warto wybrać twarde i bardziej odporne gatunki takie jak nurzańce, czy anubiasy.
Jego mięsiste wargi z drobnymi wyrostkami, dzięki którym ryba wygląda jakby całowała przystosowane są do zeskrobywania glonów, którymi również się odżywia.
Samce często są wobec siebie agresywne, a ryba jest trudna do rozmnożenia w zbiorniku.
Gurami całujący jest bardzo ruchliwy i płochliwy.
Płeć jest praktycznie niemożliwa do rozróżnienia, aczkolwiek samice są nieco bardziej pulchne od samców.
Karmimy pokarmami suchymi, mrożonymi i żywymi z przewagą roślinnych.