Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Fot. Kacper Pecka (lordam) - Ancistrus Rio Paraquay

We współpracy z www.forumzbrojnikowe.pl pragniemy przedstawić opis kolejnego zbrojnika na naszym serwisie. Tym razem jest to Ancistrus Rio Paraquay.

Rodzina:

Zbrojnikowate (Loricariidae).

Występowanie:

La Plata, Paraná, Paragwaj

Wielkość: 

10-12 cm

Dymorfizm płciowy:

Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.


fot. Kacper Pecka (lordam) - Ancistrus Rio Paraquay u góry samiec, na dole samica

Akwarium:

Zbiornik powinien mieć dno o minimalnej powierzchni 60x30cm (zalecane 80x40 i większe). W akwarium należy umieścić różnej grubości korzenie, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania układu trawiennego zbrojników. Prąd wody powinien być stosunkowo silny oraz należy zapewnić wydajne napowietrzenie.

Parametry wody: 

Temp: od 26°C do 28°C

PH: 6,0-7,4

GH: 4-12*

Odżywianie:

Ancistrus rio paraquay jest zbrojnikiem roślinożernym, którego dieta powinna opierać się na cukinii, ogórku, papryce, szpinaku oraz pokarmach bogatych w spirulinę. Dodatkowo można dodać odrobinę pokarmu mięsnego w postaci krylu, solowca, oczlika oraz tabletek dedykowanych zbrojnikom mięsożernym. 

Rozmnażanie:

Do tarła dochodzi w grocie, którą samiec kilka dni wcześniej czyści. Z jednego tarła można uzyskać 20-80 jajeczek, który inkubacja trwa 5-6 dni. Po tym czasie wykluwa się narybek, który przez kolejne dni żywi się woreczkiem żółtkowym. W momencie pełnego zabsorbowania woreczka należy zacząć podawać starte pokarmy roślinne oraz lekko sparzone warzywa.


fot. Kacper Pecka (lordam) - Ancistrus Rio Paraquay

Uwagi końcowe:

Ancistrus Rio Paraquay jest rzadko spotykanym egzemplarzem ancistrusa. Jego ciekawe, maskujące ubarwienie w pełni ujawnia się w biotopie czarnych wód, gdzie jego ceglana barwa jest szczególnie widoczna.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!