Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Fot. Kacper Pecka (lordam) - Ancistrus l-180

We współpracy z www.forumzbrojnikowe.pl pragniemy przedstawić opis kolejnego zbrojnika na naszym serwisie. Tym razem jest to Ancistrus l-180.

Rodzina:

Zbrojnikowate Loricariidae

Występowanie:

Rio Lajeado, Maranhão (Amazonka)


fot. Kacper Pecka (lordam) - Ancistrus l-180

Charakterystyka:

Wielkość: Około 120-150mm

Dymorfizm płciowy:

Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.


fot. Kacper Pecka (lordam) - Ancistrus l-180 samiec


fot. Kacper Pecka (lordam) - Ancistrus l-180 - samica

Akwarium:

Zbiornik powinien mieć minimalną powierzchnię dna 60x40 (zalecane 80x40). Zbrojniki powinny mieć odpowiednią ilość kryjówek, w których mogą się skrywać przed światłem słonecznym. Zalecany jest dodatek związków humusowych z szyszek, korzeni i liści dębu/buku.

Parametry wody:

Ph: 6,2-7,2

Gh: 4-8

Temp: od 26°C do 28°C


fot. Kacper Pecka (lordam) - Ancistrus l-180

Odżywianie:

Jak każdy ancistrus jest on przedstawicielem zbrojników roślinożernych. Głównym źródłem pokarmowym powinny być warzywa (cukinia, ogórek, papryka, szpinak) oraz tabletki na bazie spiruliny. Warto od czasu do czasu dodać aspekt mięsny w postaci krylu, artemii bądź tabletek dedykowanych zbrojnikom mięsożernym.


fot. Kacper Pecka (lordam) - Ancistrus l-180

Rozmnażanie:

Do tarła z reguły dochodzi w grocie, którą wcześniej samiec przygotowuje czyszcząc ją dokładnie. Samiczka składa około 30-60 jaj, z których po 5-7 dniach wykluwa się narybek. Larwy przez kilka dni żywią się woreczkiem zółtkowym, następnie należy je karmić pokarmem skruszonym analogicznym jak dla ryb dorosłych. 


fot. Kacper Pecka (lordam) - Ancistrus l-180

Uwagi końcowe:

Ancistrus l-180 jest zbrojnikiem aktywnym w ciągu dnia. Lubi przesiadywać wśród roślin wygrzewając się w świetle słonecznym. Nie przejawia specjalnej agresji w stosunku do innych ryb. Polecany do akwariów towarzyskich.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!