Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Bystrzyk barwny

Bystrzyk barwny jest rybą stosunkowo łatwą w hodowli. W naturze spotykany jest w wodach stojących oraz wolno płynących Paragwaju, Brazylii, Argentyny, czy Gujany.

Decydując się na ten gatunek w naszym akwarium trzeba pamiętać o tym, ze bystrzyki są rybami ławicowymi i należy trzymać przynajmniej kilka osobników.

Wymagania

Akwarium powinno mieć minimum 60 litrów pojemności, natomiast zalecane byłoby takie o minimum 50 cm długości. Wymaga wody o temperaturze od 23°C - 26°C, przy czym trzeba zadbać o jej czystość oraz dużą ilość roślin w zbiorniku. Polecane będą także rośliny pływające, wśród korzeni których bystrzyki znajdują schronienie i zacienienie pod ich liśćmi. Nie wymagają one silnego oświetlenia.


fot. Mariusz Król - Bystrzyk barwny

Jak rozróżnić samca od samicy?

Samiec jest mniejszy, jaskrawiej ubarwiony i bardziej smukły od samicy. Często też jego płetwy są bardziej czerwone. Mają bardzo delikatne narządy płciowe. Płetwa grzbietowa u samców jest prawie cała czarna. Samice z kolei mają płetwę grzbietową prawie w całości koloru czerwonego.

Chcesz je rozmnożyć?

Jeżeli chcemy przygotować osobny zbiornik do rozrodu tego gatunku, należy nieco podwyższyć w nim temperaturę, tak aby miała od 25°C - 28°C i umieścić w nim jednego samca oraz dwie samice. Tarło przebiega dość szybko i wygląda jakby było agresywne, a młode wykluwają się po około 48 godzinach od złożenia ikry. Zwykły pokarm w postaci drobnego planktonu młode spożywają już po niespełna tygodniu od wyklucia. Z wiekiem podajemy coraz większy pokarm, przystosowując tym samym do niego ryby.

Kiedy bystrzyki potrafią pokazać agresję?

Ryby mają spokojne usposobienie wobec siebie i innych mieszkańców. Zdarza się jednak, że atakują inne ryby. Jest to kolejny argument za trzymaniem kilku osobników tego samego gatunku. Takie zachowanie można zaobserwować w dwóch przypadkach. Zdarza się ono czasami podczas karmienia, lub w momencie zbyt dużej ilości ryb w akwarium.

Jest to ryba, którą zdecydowanie można polecić początkującym miłośnikom akwarystyki.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!