Artykuły


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Wiele sklepów akwarystycznych oferuje różną gamę teł do zbiorników akwariowych. Są to popularne tapety, czy tła strukturalne. Oferowane są tła wewnętrzne i zewnętrzne. W ofercie są zarówno tła wykonane z elementów naturalnych jak skały, czy korzenie, jak i z elementów sztucznych, które imitują naturalne. 

Ostatnimi czasy bardzo popularne są tła zewnętrzne i wewnętrzne do zbiorników. Są one niestety bardzo drogie. Tła te wykonywane są przez wiele znanych firm akwariowych. Wielu akwarystów niestety nie stać na taki wydatek sięgający od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych. Pomimo iż marzą o takim tle w swoim akwarium, skazani są na dużo tańszą tapetę. Dla osób których nie stać na takie tło przygotowałem ten właśnie artykuł. Ma on na celu pomóc w stworzeniu takiego tła samemu, krok po kroku. 

Otóż jeżeli chcemy stworzyć tło zewnętrzne, będą nam potrzebne trochę inne produkty. Przygotowanie obu teł nie różni się znacząco, dlatego zaczniemy od potrzebnych nam do tego celu przedmiotów. 

Do tła wewnętrznego potrzebujemy: 

- Tafla styropianu o wielkości powierzchni tylnej szyby i grubości 4-5 mm. 

- Wypalarka 

- Farba o akrylowa, najlepiej o kolorze piaskowym. 

- Farba akrylowa o ciemniejszym odcieniu (niekonieczne, ale da lepszy efekt). 

Od razu chciałbym wyjaśnić, że woda jest rozpuszczalnikiem farby akrylowej. Jednak rozpuszcza ona ją przed pomalowaniem. Po pomalowaniu i wyschnięciu farby, woda nie rozpuszcza jej. 

Do tła zewnętrznego potrzebujemy: 

- Tafla styropianu o wielkości powierzchni tylnej szyby i grubości 10 mm. 

- Wypalarka 

- Farba najlepiej o kolorze piaskowym (ja użyłem białej emulsji zmieszanej z barwnikiem piaskowym i morelowym). 

- Farba najlepiej o ciemniejszym odcieniu (ja pominąłem ten składnik) 

Już wyjaśniam dlaczego grubości styropianu w obu przypadkach znacznie się różnią. Otóż w grubszym styropianie możemy wypalić głębsze rowki, dzięki czemu efekt tła będzie znacznie bardziej widoczny. Niestety w zbiorniku zabrałby on zbyt dużo miejsca i tak ważnej dla ryb powierzchni. 

Przystępujemy więc do pierwszej części przygotowania tła. Musimy wraz z taflą styropianu wcześniej przetartą ściereczką w celu pozbycia się ewentualnych zanieczyszczeń i wypalarką udać się na świeże powietrze, gdyż podczas wypalania styropianu wydziela się trujący gaz o mało przyjemnym zapachu. Taflę kładziemy na kocu, lub jakimś stoliku. 

fot. Mariusz Król

Możemy teraz zabrać się do wypalania w nim rowków. Włączamy wypalarkę i delikatnie wypalamy w styropianie średniej głębokości wgłębienia w kształcie linii. Następnie, niektóre z nich pogłębiamy, aby stworzyć efekt nieregularnej skały. Możemy także dać się ponieść fantazji przy wypalaniu i wypalać rożnego kształtu dołki. Należy jedynie uważać, żeby nie przepalić styropianu na wylot. Jeżeli nie posiadamy wypalarki, można ją zastąpić np. lutownicą, którą jednak dużo ciężej się to robi. Gdy nasz styropian ma już taki wygląd, możemy przejść do kolejnego etapu. Otóż minimalnie wypalamy całą powierzchnię styropianu, aby nadać mu lekko chropowaty kształt powierzchni. Po wypaleniu tło powinno wyglądać mniej więcej tak jak na fotografii poniżej. 

fot. Mariusz Król

Aby wypalić w styropianie odpowiednie wzory możemy także użyć rozpuszczalnika nitro. Taki rozpuszczalnik rozprowadzamy po powierzchni tali styropianowej za pomocą pędzelka, nakładając bardzo małe ilości rozpuszczalnika, który w nadmiarze wypali tło na wylot. 

Teraz możemy przejść do chyba najważniejszego etapu tworzenia tła, a mianowicie do malowania. W zależności od tego czy tworzymy tło wewnętrzne, czy zewnętrzne bierzemy odpowiednią farbę i pędzelek, po czym przystępujemy do malowania. Ja pędzelek zastąpiłem zwykłą gąbką. 

Możemy także zastosować farby w sprayu, które znacznie ułatwią proces tworzenia tła. 

Na pierwszy rzut oka, tło może wydawać nam się mało atrakcyjne, co zależy także od doboru odpowiedniej farby, jednak po włożeniu go za szybę akwarium, lub do jego wnętrza zmienimy radykalnie zdanie. 

fot. Mariusz Król

Niektórzy malują tło także na inne kolory. Otóż można użyć np. farby koloru grafitowego, lub granitowego. Uzyskamy wtedy szary kolor tła. Imituje on ciemne skały. 

fot. Mariusz Król

Malując nasze tło także możemy dać się ponieść fantazji tworząc np. bardzo kolorowe tła dla pupilków naszych dzieci. 

fot. Mariusz Król

Ostatnim już elementem jest umieszczenie tła w naszym, lub za naszym zbiornikiem. Aby podkreślić jego wygląd za akwarium, możemy zbudować coś w stylu ramki z oświetleniem, w której umieścimy przygotowane tło. Tym samym będzie ono miało osobne oświetlenie, będące pewnego rodzaju podkreśleniem otrzymanego wyniku. Tło jest wtedy o wiele bardziej widoczne, niż w warunkach normalnych. 

Do wykonania takiej skrzynki będzie nam potrzebne: 

- świetlówka 18 Watt 

- belka do świetlówki 18 Watt 

- gwoździe 

- deski sklejka 

Budujemy skrzynkę o takich wymiarach, aby zmieściło się w nią wykonane przez nas tło zewnętrzne. Głębokość skrzynki powinna być równa szerokości styropianu. Z trzech stron jest ona obudowana jak skrzynka, natomiast górną część pozostawiamy niezabudowaną w celu umieszczenia tam świetlówki. Powinno to wyglądać mniej więcej tak jak na rysunku poniżej. 

fot. Mariusz Król

Ramka powinna być zbudowana w taki sposób, aby świetlówka była w odpowiedniej odległości od tła. Gdy będzie ona zbyt blisko wykonanego tła, będzie wtedy topiła styropian. 

Wielu ludzi myśli o tle "roślinnym". Mam tutaj na myśli tło wykonane z roślin wodnych. Do tego celu nadają się 2 gatunki roślin: wgłębka wodna, oraz mech jawajski. Do stworzenia takiego tła będzie nam potrzebne: 

- wybrany gatunek rośliny (około 2 szklanki) 

- siatka elastyczna (najlepiej zielona) 

- cienka żyłka 

- 2-4 przyssawki 

Na płaskiej powierzchni układamy siatkę o wymiarze tylnej szyby naszego zbiornika. Na siatce układamy luźno rośliny, przy czym wgłębkę oplatamy żyłką, układając jej pojedyncze plechy na siatce. Natomiast mech staramy się pooplatać w oczkach siatki, po czym możemy także zabezpieczyć go żyłką, o ile o jest konieczne. Tak przygotowaną siatkę wkładamy do akwarium. Po około 2-3 miesiącach obserwujemy już wyraźny wzrost roślin, które powoli zaczynają formować nam tło. Przypomina ono swoim wyglądem trawnik. Wgłębka wodna będzie jednak ciężka do utrzymania na siatce, dlatego też mech jest o wiele lepszym rozwiązaniem. 

Osoby mało wymagające zawsze mogą użyć worków na śmieci. Otóż takie worki się gniecie i układa jeden na drugim, tak aby nie było widać przerw między nimi. Sam nigdy tego nie próbowałem, ale widziałem to u kilku znajomych i wygląda nie najgorzej. 

Osoby ambitne mogą pokusić się o stworzenie tła z łupków różnego rodzaju kamieni. Poleciłbym tutaj łupki piaskowców, które można ze sobą posklejać silikonem akwarystycznym. Takie tło możemy później zamieścić w środku zbiornika, lub na zewnątrz. Daje to pewne pole do popisu osobom z dużą wyobraźnią, gdyż mogą one użyć łupków rożnego rodzaju kamieni, a także różnego koloru. 

Do tła zewnętrznego można także zastosować piankę poliuretanową, zwaną przeważnie pianką uszczelniającą. Nie polecam jej do tworzenia tła wewnętrznego, gdyż może ona zawierać różnego rodzaju środki reagujące z wodą. Mogą to być zarówno bakteriobójcze, jak i grzybobójcze substancje. Pianką tą możemy zbudować różnego rodzaju kształty, a następnie pomalować ja wybranymi kolorami i umieścić za akwarium. 

Jeszcze inną możliwością tworzenia tła zewnętrznego jest gruby brystol, lub jakaś cieńsza tektura. Taki papier gnieciemy i po uformowaniu odpowiednich kształtów umieszczamy za zbiornikiem. Inny sposób to zaginanie go w odpowiednich miejscach. Następnie możemy dodać mu pewnego typu wyrazistości poprzez cieniowanie. Cieniujemy go malując farbami. Możemy do tego celu użyć zwykłych farb plakatowych, jak i innych farb. Możemy także pomalować odpowiednie miejsca ciemniejszymi niż odcień papieru kredkami. W ten sposób nadamy mu pewnej strukturalności, czego efektem będzie o wiele ciekawszy i bardziej interesujący wygląd. 

Gwarantuję, iż takie tło będzie cieszyło nie tylko oko swoim wyglądem, ale także sprawi mnóstwo satysfakcji.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!