W naturze spotkamy ten gatunek w takich miejscach jak: Ocean Indyjski, Ocean Atlantycki, Afryka, Mozambik, czy Azory.
ZOBACZ NASZ FILM |
Opisywana rurówka dorasta średnio do 12 cm wielkości, choć z reguły nie przekracza 8 cm wielkości. Charakteryzuje się ona pióropuszem, który wystawia z rurki zbudowanej z elementów piasku. Akwarium powinno mieć minimum 50 litrów pojemności, parametry wody do hodowli tych zwierząt muszą być stabilne, a jej temperatura wynosić od 24°C do 27°C.
fot. Mariusz Król - Megalomma sp. Acromegalomma sp.
Wszelkie rurówki to zwierzęta ogólnie chętnie kupowane są przez początkujących akwarystów morskich, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że jest to filtrator i należy zapewnić mu pożywienie.
Odżywiają się fitoplanktonem, planktonem i zooplanktonem, chętnie wyłapują drobiny pokarmu z toni wodnej.
Czasami dzikie rurówki mogą stać się w akwarium prawdziwą plagą. Jeżeli nie posiadamy rurówek hodowanych przez nas celowo można wtedy pokusić się o wprowadzenie zwierzęcia, które chętnie się nimi zaopiekuje w formie pokarmu np. rybę Chelmon rostratus. Czasami zdarza się, że w rurówkach gustuje tzw. brzydal kupowany głównie w celu pozbycia się szklanych róży, czyli aiptazji. Można spróbować również ograniczyć karmienie.
fot. Mariusz Król - Megalomma sp. Acromegalomma sp.
Rurówka to stworzenie, które żyje we własnej tubie. Czasami zdarza się, że wypełza ona z niej i wędruje po akwarium (co jest jednak niezmiernie rzadkie). Nie możemy wtedy próbować włożyć jej z powrotem do poprzedniego domku, gdyż skończy się to najprawdopodobniej śmiercią zwierzęcia. Ich tuby tworzone są przez nie z wapnia znajdującego się w wodzie.
Te wieloszczety należą do bardzo łagodnych zwierząt.
Podczas pobierania pokarmu, lub wystraszenia się rurówka chowa się do swojej tuby. Bardzo ciekawy jest sam moment wystawienia z niej pióropusza.
Jeżeli chodzi o rozmnażanie następuje ono drogą płciową. Rurówki uwalniają do wody jaja i plemniki, co dzieje się z reguły nad ranem.
Moim zdaniem jest to jedno z ciekawszych zwierząt akwarystyki morskiej, które nie powinno sprawiać większych problemów w domowych zbiornikach.