Rurówki


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Istnieje kilka gatunków rurówki Sabelli, które występują w morzach i oceanach na całym świecie, a opisywany gatunek spotkamy m.in. w takich miejscach jak: Meksyk, Galapagos, Karaiby, Belize, Kuba, Peru, Puerto Rico, Kuba, czy Kolumbia.

W zależności od tego z którą rurówką mamy do czynienia mogą one osiągać wielkość nawet do 70 centymetrów, choć opisywany gatunek nie przekracza 10 cm wielkości. Akwarium powinno mieć minimum 100 litrów pojemności, parametry wody do hodowli tych zwierząt muszą być stabilne, a jej temperatura wynosić od 24°C do 28°C.


fot. Mariusz Król - Sabellastarte magnifica

Zwierzęta ogólnie chętnie kupowane są przez początkujących akwarystów morskich, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że jest to filtrator i należy zapewnić mu pożywienie.

Odżywiają się fitoplanktonem, planktonem i zooplanktonem, chętnie wyłapują drobiny pokarmu z toni wodnej.

Czasami dzikie rurówki mogą stać się w akwarium prawdziwą plagą. Jeżeli nie posiadamy rurówek hodowanych przez nas celowo można wtedy pokusić się o wprowadzenie zwierzęcia, które chętnie się nimi zaopiekuje w formie pokarmu np. rybę Chelmon rostratus. Czasami zdarza się, że w rurówkach gustuje tzw. brzydal kupowany głównie w celu pozbycia się szklanych róży, czyli aiptazji. Można spróbować również ograniczyć karmienie.


fot. Mariusz Król - Sabellastarte magnifica schowana w swojej tubie

Rurówka to stworzenie, które żyje we własnej tubie. Czasami zdarza się, że wypełza ona z niej i wędruje po akwarium (co jest jednak niezmiernie rzadkie). Nie możemy wtedy próbować włożyć jej z powrotem do poprzedniego domku, gdyż skończy się to najprawdopodobniej śmiercią zwierzęcia. Ich tuby tworzone są przez nie z wapnia znajdującego się w wodzie.

Te wieloszczety należą do bardzo łagodnych zwierząt.

Podczas pobierania pokarmu, lub wystraszenia się rurówka chowa się do swojej tuby. Bardzo ciekawy jest sam moment wystawienia z niej pióropusza (patrz film poniżej)

Jeżeli chodzi o rozmnażanie następuje ono drogą płciową. Rurówki uwalniają do wody jaja i plemniki, co dzieje się z reguły nad ranem.

Moim zdaniem jest to jedno z ciekawszych zwierząt akwarystyki morskiej.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!