Rurówki


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

W naturze spotkamy ten gatunek w takich miejscach jak: Ocean Indyjski, Pacyfik, Indopacyfik, Nowa Zelandia, czy Morze Czerwone.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/IdQbluutX-k

Opisywana rurówka dorasta średnio do 10 cm wielkości, choć z reguły nie przekracza 7 cm wielkości. Charakteryzuje się ona podwójnym pióropuszem, który wystawia z wapiennego szkieletu. Akwarium powinno mieć minimum 100 litrów pojemności, parametry wody do hodowli tych zwierząt muszą być stabilne, a jej temperatura wynosić od 24°C do 27°C.


fot. Mariusz Król - Protula bispiralis

Wszelkie rurówki to zwierzęta ogólnie chętnie kupowane są przez początkujących akwarystów morskich, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że jest to filtrator i należy zapewnić mu pożywienie.

Odżywiają się fitoplanktonem, planktonem i zooplanktonem, chętnie wyłapują drobiny pokarmu z toni wodnej.


fot. Mariusz Król - Protula bispiralis

Czasami dzikie rurówki mogą stać się w akwarium prawdziwą plagą. Jeżeli nie posiadamy rurówek hodowanych przez nas celowo można wtedy pokusić się o wprowadzenie zwierzęcia, które chętnie się nimi zaopiekuje w formie pokarmu np. rybę Chelmon rostratus. Czasami zdarza się, że w rurówkach gustuje tzw. brzydal kupowany głównie w celu pozbycia się szklanych róży, czyli aiptazji. Można spróbować również ograniczyć karmienie.

Rurówka to stworzenie, które żyje we własnej tubie. Czasami zdarza się, że wypełza ona z niej i wędruje po akwarium (co jest jednak niezmiernie rzadkie). Nie możemy wtedy próbować włożyć jej z powrotem do poprzedniego domku, gdyż skończy się to najprawdopodobniej śmiercią zwierzęcia. Ich tuby tworzone są przez nie z wapnia znajdującego się w wodzie.


fot. Mariusz Król - Protula bispiralis

Te wieloszczety należą do bardzo łagodnych zwierząt.

Podczas pobierania pokarmu, lub wystraszenia się rurówka chowa się do swojej tuby. Bardzo ciekawy jest sam moment wystawienia z niej pióropusza.

Jeżeli chodzi o rozmnażanie następuje ono drogą płciową. Rurówki uwalniają do wody jaja i plemniki, co dzieje się z reguły nad ranem.

Moim zdaniem jest to jedno z ciekawszych zwierząt akwarystyki morskiej, choć nie poleciłbym (zwłaszcza opisywanego gatunku) dla początkujących akwarystów morskich.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!