Makroglony i glony


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

W naturze Halymenia durvillei spotkamy w takich miejscach jak Indopacyfik, Malezja, Sri Lanka, Tajlandia, Filipiny, Australia, Fiji, Singapur, czy chociażby Malediwy. 


fot. Katarzyna Nowicka - Halymenia durvillei

Istnieje wiele gatunków czerwonych makroglonów, jednak opisywany jest bardzo ciekawy. Nazywany bywa oddechem smoka ze względu na swoją kolorystykę oraz kształt, który można porównać do płomienia.

Należy do rodziny Halymeniaceae.


fot. Katarzyna Nowicka - Halymenia durvillei

Nie wymaga specjalnych warunków i potrafi rosnąć nawet w bardzo zapuszczonych zbiornikach. Idealnie nadaje się jako pozycja do refugium, choć dzięki swemu wyglądowi często znajduje również miejsce w zbiorniku głównym. Należy kontrolować aby za bardzo nie rozprzestrzenił się w akwarium, choć na ogół nie jest to trudne.

Samoistnie raczej ciężko przyrasta do podłoża i potrzebuje na to dużo czasu. Jest on stosunkowo śliski w dotyku. Ma piękną czerwono-bordową kolorystykę z elementami pomarańczowego, które na ogół są widoczne bardziej w niebieskim oświetleniu.

Można zaobserwować zależność pomiędzy szybkością wzrostu oraz kształtem, a oświetleniem w zbiorniku. Jeśli światła będzie za mało glon bardzo słabo rośnie, a z kolei przy zbyt mocnym oświetleniu i zbyt szybkim wzroście może zmieniać kształt i być mniej atrakcyjny.

Gatunek ten jest bardzo prosty w hodowli i śmiało nadaje się także dla początkujących akwarystów morskich.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!