fot. Mariusz Król - Euphyllia glabrescens
Jest to jedna z wielu odmian kolorystycznych tego gatunku. W naturze znajdziemy ją w Indonezji, Papui Nowej Gwinej, Samoa, na Wyspach Marschalla, a także w Morzu Czerwonym.
Euphyllia glabrescens posiada również drugą nazwę, która związana jest z jej o wiele dłuższymi polipami niż u innych Euphylli (długopolipowa). Główki osiągają średnio do 10 cm średnicy.
Opisywana odmiana barwna jest koloru brązowego z elementami połyskującymi na złoto oraz bardziej złota w niebieskim świetle.
Wymaga temperatury od 24°C do 26°C, średniej ilości światła i w miarę spokojnej cyrkulacji (podobnie jak inne gatunki Euphylli).
Odżywia się w dużej mierze światłem przez zooksantele, ale warto raz na jakiś czas dokarmiać ją pokarmami dla koralowców LPS, czy chociażby fitoplanktonem i zooplanktonem.
ZOBACZ NASZ FILM |
UWAGA:
Gatunek ten jak to z Euphylliami bywa jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju glony, które mogą porastać jego szkielet oraz na uszkodzenia mechaniczne. Należy więc obchodzić się z nią ostrożnie.
Nie jest trudnym koralowcem i śmiało można ją hodować (oczywiście małą) w akwarium już około 80 litrów pojemności. Osobiście zaobserwowałem, że może stykać się z innymi przedstawicielami tego samego gatunku i w moim akwarium nic sobie nie robiły.
UWAGA:
Euphyliia glabrescens wyciąga znacznie dłuższe polipy od innych gatunków, dlatego warto zadbać o odpowiedni jej odstęp od innych koralowców, ponieważ jest ona dość agresywna i może parzyć inne zwierzęta.
Szczepki tworzy się przez odcięcie poszczególnych główek szkieletu jak najniżej i przyklejenie do podstawki.