Jeżowce


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Daniel Kałucki - Astropyga radiata

Opisywany gatunek jeżowca występuje w naturze w takich miejscach jak: Filipiny, Afryka, Indopacyfik, Australia, czy Hawaje.


Fot. Daniel Kałucki - Astropyga radiata

Minimalne akwarium jakie powinniśmy mu zapewnić to około 500 litrów pojemności, choć zalecane jest większe ze względu na wielkość do jakiej dorasta zwierzę. Woda powinna mieć od 23°C do 27°C jeżeli chodzi o temperaturę i dość stabilne parametry.


Fot. Daniel Kałucki - Astropyga radiata

Jego kształt jest lekko spłaszczony od góry, a między igłami widać zaznaczoną literę V w kolorze czerwonym z niebieskimi opalizującymi kropkami, dzięki czemu samo ubarwienie tego zwierzęcia jest bardzo ciekawe.

Należy do rodziny Diadematidae i dorasta do około 20 cm wielkości bez igieł.


Fot. Daniel Kałucki - Astropyga radiata

Zwierzęta te prowadzą głównie nocny tryb życia. W naturze często młode ryby skrywają się wśród kolców jeżowca, ale dodatkowo współżyją z nim różnego gatunku krewetki i kraby.

Gdy jest zaniepokojony potrafi skierować swoje kolce w stronę niebezpieczeństwa. W kolcach znajduje się jad, przez co należy zachować ostrożność w kontakcie z tym jeżowcem. Hodowane w akwariach zajadają się glonami przy czym czyszczą skałę swoimi kolcami.


Fot. Daniel Kałucki - Astropyga radiata

UWAGA:

Jeżowca nie należy wyciągać ponad taflę wody. Między zbiornikami i podczas jego łapania również należy przekładać go pod wodą.

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawe zwierzę, chociaż może ono sprawiać problem początkującym akwarystom morskim.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!