Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Nimbochromis venustus samiec

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak.


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Nimbochromis venustus samiec

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka).


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Nimbochromis venustus samiec

Wielkość:

Dorastają średnio do około 25 cm długości, choć z reguły nieco mniejsze.


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Nimbochromis venustus samiec

Dymorfizm płciowy:

U wybarwionych osobników tego gatunku jest wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samce są większe od samic, a dodatkowo po wybarwieniu ich kolorystyka to mieszanina żółtego i niebieskiego koloru. Samica są mniej atrakcyjne kolorystycznie (szare ciało).


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Nimbochromis venustus samiec

Akwarium:

Ryby te są dość wymagające jeżeli chodzi o wielkość zbiornika, co ma związek z ich usposobieniem i wielkością. Minimalna długość akwarium to 150 cm, przy czym powinniśmy trzymać wtedy tylko jednego samca. Jeżeli chcemy łączyć ten gatunek z innymi gatunkami, akwarium musi być znacznie większe. Podłoże piaszczyste z dużą ilością miejsca do pływania, ale również należy zbudować im różne groty i kryjówki. Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8,5.


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Nimbochromis venustus samiec

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Nimbochromis venustus para

Pokarm:

Gatunek ten jest typowym drapieżnikiem, który chętnie odżywia się rybami. W domowym zbiorniku karmimy wszelkiego rodzaju mrożonkami oraz pokarmami suchymi. Dietę urozmaicamy warzywami takimi jak sałata, czy szpinak.

Charakterystyka ogólna:

Ryby są bardzo terytorialnym gatunkiem. Na szczególną uwagę zasługuje (jak w przypadku wszystkich pyszczaków z Malawi) sposób ich rozrodu. Próbując łączyć ten gatunek z innymi pyszczakami, należy dobierać obsadę składającą się z odpowiednio dużych ryb o podobnym temperamencie. Niektórzy potrafią nazywać ryby żyrafami, ponieważ na ich ciele występują plamy przypominające wzór umaszczenia żyrafy. Oprócz tego polują w dość ciekawy sposób, ponieważ kładą się na boku, udają martwe i czekają na swoją przyszłą ofiarę.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!