Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Osphronemus goramy

Rodzina:

Guramiowate Osphronemidae

Pochodzenie:

Najprawdopodobniej z okolic Borneo, Jawy i Sumatry (Azja południowa).

Wielkość:

Dorasta nawet do 70 cm długości ciała w naturze, ale w akwarium z reguły nie przekracza 50 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Płetwa grzbietowa i odbytowa samca jest zaostrzona, co uwidacznia się z wiekiem. Samice są mniejsze od samców.


Fot. Mariusz Król - Osphronemus goramy

Akwarium:

Ze względu na wielkość wymaga ona dużego akwarium około 200 cm długości, a najlepiej większego. Temperatura wody powinna wynosić od 21°C do 30°C z roślinnością (najlepiej twardą) ze względu na to, że ryba lubi podjadać zieleninę. Należy zadbać o dobrą filtrację.

Rozmnażanie:

Samiec pilnuje ikry i narybku. W trakcie tarła buduje gniazdo z piany i fragmentów roślinnych. Tarło odbywa się w okolicach zbudowanego gniazda, po czym samiec przenosi do niego ziarenka ikry w ilości nawet do 4000 sztuk. Wylęg narybku następuje po około 48 godzinach, czasami wcześniej. Młode pozostają jeszcze przez pewien czas w gnieździe (kilka dni). Ciekawe zachowanie samca polega na tym, że jeszcze przez pewien czas (około 2 tygodni) pilnuje młodych, a po tym okresie mogą stać się one jego pokarmem. Jeżeli chodzi o typowo hodowlany zbiornik tuż po tarle należy odłowić samicę, a samca po wspomnianym wyżej okresie, zanim zacznie interesować się narybkiem jako pokarmem.

Pokarm:

Jest rybą wszystkożerną, karmimy głównie pokarmami roślinnymi. Dietę urozmaicamy mrożonkami.


Fot. Mariusz Król - Osphronemus goramy

Charakterystyka ogólna:

Jest niewątpliwie olbrzymem jeżeli chodzi o gatunek gurami. Z reguły nie ma problemu z hodowlą w zbiorniku wielogatunkowym, jednak wraz ze wzrostem ryby warto się przyglądać jej zachowaniu w stosunku do innych mieszkańców. Oczywiście współmieszkańcy nie mogą należeć do grupy najmniejszych ryb towarzyskich (dobieramy jej również przedstawicieli większych gatunków ryb). Często zdarza się zwłaszcza u młodych zwierząt, że są agresywne wobec przedstawicieli swojego gatunku.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!