Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Osphronemus goramy

Rodzina:

Guramiowate Osphronemidae

Pochodzenie:

Najprawdopodobniej z okolic Borneo, Jawy i Sumatry (Azja południowa).

Wielkość:

Dorasta nawet do 70 cm długości ciała w naturze, ale w akwarium z reguły nie przekracza 50 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Płetwa grzbietowa i odbytowa samca jest zaostrzona, co uwidacznia się z wiekiem. Samice są mniejsze od samców.


Fot. Mariusz Król - Osphronemus goramy

Akwarium:

Ze względu na wielkość wymaga ona dużego akwarium około 200 cm długości, a najlepiej większego. Temperatura wody powinna wynosić od 21°C do 30°C z roślinnością (najlepiej twardą) ze względu na to, że ryba lubi podjadać zieleninę. Należy zadbać o dobrą filtrację.

Rozmnażanie:

Samiec pilnuje ikry i narybku. W trakcie tarła buduje gniazdo z piany i fragmentów roślinnych. Tarło odbywa się w okolicach zbudowanego gniazda, po czym samiec przenosi do niego ziarenka ikry w ilości nawet do 4000 sztuk. Wylęg narybku następuje po około 48 godzinach, czasami wcześniej. Młode pozostają jeszcze przez pewien czas w gnieździe (kilka dni). Ciekawe zachowanie samca polega na tym, że jeszcze przez pewien czas (około 2 tygodni) pilnuje młodych, a po tym okresie mogą stać się one jego pokarmem. Jeżeli chodzi o typowo hodowlany zbiornik tuż po tarle należy odłowić samicę, a samca po wspomnianym wyżej okresie, zanim zacznie interesować się narybkiem jako pokarmem.

Pokarm:

Jest rybą wszystkożerną, karmimy głównie pokarmami roślinnymi. Dietę urozmaicamy mrożonkami.


Fot. Mariusz Król - Osphronemus goramy

Charakterystyka ogólna:

Jest niewątpliwie olbrzymem jeżeli chodzi o gatunek gurami. Z reguły nie ma problemu z hodowlą w zbiorniku wielogatunkowym, jednak wraz ze wzrostem ryby warto się przyglądać jej zachowaniu w stosunku do innych mieszkańców. Oczywiście współmieszkańcy nie mogą należeć do grupy najmniejszych ryb towarzyskich (dobieramy jej również przedstawicieli większych gatunków ryb). Często zdarza się zwłaszcza u młodych zwierząt, że są agresywne wobec przedstawicieli swojego gatunku.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!