Skorupiaki


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Neocaridina davidi "Dream Blue Rili"

Neocaridina to rodzaj niewielkich, karłowatych krewetek słodkowodnych. W naturze spotykane są one w Chinach, Wietnamie, a wyhodowane na Tajwanie.

Krewetki słodkowodne w ciągu ostatnich lat zyskały bardzo dużą popularność i ogromne znaczenie w akwarystyce. Neocaridina davidi "Dream Blue Rili" to tak naprawdę odmiana barwna z gatunku Neocardina, dlatego też w artykule opisywany jest po prostu gatunek Neocaridina.

Tolerancja parametrów wody

Opisywany gatunek jest zdecydowanie najbardziej tolerancyjnym jeżeli chodzi o parametry wody. Zakres pH tolerowany przez krewetki to od 6 do 8, KH od 0 do 10, GH od 4 do 14 i TDS od 80 do 400. Najlepiej gdyby woda oscylowała w granicach 25°C jeżeli chodzi o temperaturę. Co prawda skorupiaki te mogą przebywać w wodzie od 18°C do 28°C, ale nie będą się w niej rozmnażały i będą znacznie krócej żyły.

Najlepsze parametry wody to 25°C, KH 5, pH 6,7-7,5 i GH 12.

Przygotowanie zbiornika

Akwarium dla krewetek nie musi być duże i kilka osobników można trzymać już w zbiorniku o pojemności 20 litrów. Na dnie wysypujemy drobny piasek a w środku staramy się stworzyć licznego rodzaju kryjówki z kamieni i korzeni. Oprócz tego jako "zieleninę" umieszczamy świetnie nadający się do każdego krewetkarium mech jawajski.

Bardzo ważne jest zadbanie o dobrą filtrację, gdyż skorupiaki te są bardzo wrażliwe na związki azotu i miedzi oraz słabe natlenienie wody. Ze względu na ich rozmiar nie trzymamy krewetek z większymi rybami, a zwłaszcza tymi, które gustują w skorupiakach.


fot. Mariusz Król - Neocaridina davidi "Dream Blue Rili"

Wielkość i płeć

Krewetki są niewielkie i osiągają od 2 do 3 cm długości. Samice są większe od samców i z reguły ich ubarwienie jest intensywniejsze. Jajeczka rozwijają się w posiadanych przez nich tzw. siodełkach. Odwłok samic jest  wypukły, a u samców jest płaski.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową osiągają mając minimum 3 miesiące. Samica nosi jajeczka przez około miesiąc po czym wykluwają się młode. Nie są one jeszcze wybarwione, a podawany pokarm nie różni się od pokarmu dla rodziców.

Karmienie i wylinka

Podawany pokarm urozmaicamy bardzo często. Można podawać spirulinę, pokarmy żywe i sztuczne, a także te dedykowane specjalnie dla krewetek. Odżywiają się także resztkami i szczątkami obumarłych roślin i zwierząt. W akwariach można dokarmiać także warzywami takimi jak marchewka, brokuł, czy ogórek, aczkolwiek przed podaniem wszystko trzeba odpowiednio przygotować (gotowanie, lub sparzenie). Należy zadbać również o podawanie im liści buku, olchy, czy migdałecznika oraz zaopatrzyć się w szyszki olchy. Liście zakwaszają wodę tworząc idealne warunki dla małych podopiecznych. Krewetki zrzucają oczywiście wylinkę po czym stają się raczej apatyczne i siedzą w ukryciu do czasu stwardnienia nowego pancerza.

Hodowcy krewetek prześcigają się ze sobą próbując dojść do perfekcji jeżeli chodzi chociażby o ubarwienie swoich pupili, a same skorupiaki są świetne dla początkujących akwarystów.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!