Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Mariusz Król - Monodactylus argenteus

Rodzina:

Należy do rodziny ryb Monodactylidae.


fot. Mariusz Król - Monodactylus argenteus

Pochodzenie:

Ryba spotykana jest w słonawych wodach tropikalnych od Afryki po Indonezję, Azję, czy Australię.

Wielkość:

Dorastają nawet do 25 cm długości, choć w akwariach są jednak znacznie mniejsze.

Dymorfizm płciowy:

Płeć ryb jest niestety niemożliwa do rozróżnienia.

Akwarium:

Ryby te potrzebują dość dużego zbiornika minimum 120 cm długości z wodą słonawą. Woda powinna być raczej twarda, bardzo dobrze natleniona i filtrowana o temperaturze od 24°C do 28°C. Młode osobniki z powodzeniem hodujemy w słodkiej wodzie, a dopiero z wiekiem należy zasolić zbiornik. Jako podłoża w zbiorniku używamy żwiru koralowego, a rośliny (jeśli decydujemy się na nie) muszą być odporne na zasolenie. Jako dodatkowych dekoracji można użyć korzeni, czy kamieni.

Rozmnażanie:

Nie udało się rozmnożyć gatunku w akwarium.

Pokarm:

Gatunek ten pobiera praktycznie wszystkie pokarmy, choć powinniśmy karmić ryby głównie pokarmami roślinnymi. Dietę urozmaicamy pokarmem żywym i różnymi mrożonkami.

Charakterystyka ogólna:

Ryby te są zwierzętami ławicowymi, co oznacza, że w akwarium powinniśmy trzymać minimum kilka sztuk. W naturze żyje w wodach słonawych, dlatego też nie powinno trzymać się dorosłych osobników w słodkiej wodzie. Jest to ryba aktywna, którą w zbiorniku można trzymać z powodzeniem z innymi rybami podobnej wielkości, które wymagają zbliżonych parametrów wody. W stosunku do niewielkich ryb bywa agresywna. Młode osobniki są intensywniej ubarwione od dorosłych, a polską nazwę szpadelek srebrzysty zawdzięcza kształtowi i kolorystyce.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!