Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Karpiowate Cyprinidae

Pochodzenie:

Południowo - Wschodnia Azja (Malezja, Tajlandia, Borneo, Sumatra, Kambodża).

Wielkość:

do 7 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samice są pełniejsze w partii brzusznej w porównaniu do samca.

Akwarium:

Minimum 60 cm długości, podłoże z ciemnego żwirku. Dekoracje w postaci korzeni, miejscami posadzona gęsto roślinność najlepiej drobnolistna. Wskazane także rośliny pływające po powierzchni wody, które rozproszą oświetlenie. Pośrodku pozostawiona wolna przestrzeń do pływania. Na ciemnym podłożu pięknie wyglądają smolne korzenie. Woda często częściowo podmieniana, miękka do średnio twardej, o temperaturze 23-25 C, pH 6,0-7,0. Wskazane filtrowanie przez torf.

Rozmnażanie:

Nie należy do łatwych, gdyż największą trudność stwarza odpowiednie dobranie pary tarlaków. Dlatego chcąc rozmnożyć ten gatunek najlepiej dysponować dużą ławicą, wtedy prawdopodobieństwo dobrania się tarlaków jest większe. Ryby wycierają się wśród drobno-pierzastych roślin, woda powinna być lekko kwaśna (pH około 6,5) i bardzo miękka. Po 24-30 godzinach następuje wylęg. Narybek powinien być w początkowej fazie wzrostu karmiony najdrobniejszym pokarmem żywym (tzw. pył).

Pokarm:

Wszystkożerna; larwy owadów - mrożone i żywe, małe skorupiaki, płatkowane pokarmy sztuczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Charakterystyka ogólna:

uchliwa, łagodna i towarzyska a ponadto typowo ławicowa ryba. Nadaje się jako obsada akwarium towarzyskiego, najchętniej przebywa w jego górnej i środkowej warstwie. Zawsze powinna być hodowana w większej grupie. Hodowana w niewłaściwych warunkach lub w nowym środowisku bywa płochliwa. Ciało wydłużone, wysmukłe. Podstawowe ubarwienie srebrzysto-szare. Od czubka pyszczka po nasadę płetwy ogonowej biegnie cienki czerwono-purpurowy opalizujący pas.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!