Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Karpieńcowate Cyprinodontidae.

Pochodzenie:

Zachodnia Afryka; Ghana i Wybrzeże Kości Słowniowej - rozlewiska, małe strumienie i zbiorniki wodne lasu tropikalnego i sawanny.

Wielkość:

do 6 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samice niepozornie szaro-beżowo ubarwione i nieco mniejsze w porównaniu do samców.

Akwarium:

Minimum 60 cm długości. Podłoże z ciemnego żwiru z dodatkiem włóknistego torfu i dekoracjami w postaci korzeni i liści wyścielających dno. Miejscami posadzone rośliny. Niezbyt jaskrawe oświetlenie. Woda filtrowana przez torf o temperaturze 22-25 C, pH 6,0-7,0,miękka do średnio twardej. Gdy temperatura wody jest zbyt wysoka, ryby tracą wspaniałe ubarwienie.

Rozmnażanie:

Łatwe. Proces rozrodu jest podobny jak u tzw. gatunków sezonowych, chociaż proporczykowiec Walkera zasiedla również zbiorniki wodne, które nie wysychają regularnie. Dojrzałość płciową osiągają już 2-3 miesięczne osobniki. W akwarium tarliskowym z podłożem w postaci wyparzonego włóknistego torfu umieścić należy tarlaki w proporcji 1 samiec + 2 samice, ewentualnie parę. Wskazane kryjówki dla samic(y). Woda średnio twarda o temperaturze 23-25 C, pH około 6,5. Okres inkubacji ikry trwa w zależności od temperatury 3-5 tygodni, rozwija się ona z jak i bez diapauzy. Narybek karmiony larwami solowca rośnie bardzo szybko.

Pokarm:

Preferuje żywy pokarm w postaci owadów i ich larw, można przyzwyczaić do mrożonek oraz sztucznych pokarmów płatkowanych.

Charakterystyka ogólna:

Żwawy i agresywny proporczykowiec, może być hodowany w akwarium towarzyskim jak i w jedno gatunkowym. Nie należy go jednak łączyć ze zbyt małymi rybami, gdyż te mogą zostać zjedzone. W zbyt wysokiej temperaturze krócej żyją oraz tracą efektowne ubarwienie. Ciało mocno wydłużone, ubarwienie samców niezwykle efektowne. Ciało niebieskawo zielone, na bokach czerwone wzory. Płetwy pomarańczowe, czerwono obrzeżone. Występuje w wielu odmianach geograficznych różniących się nieco ubarwieniem.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!