Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Afryka, jezioro Malawi (Niasa), strefa litoralu piaszczystego wokół wyspy Likoma.

Wielkość:

Samce do 16 cm długości, samice mniejsze.

Dymorfizm płciowy:

Gatunek ten cechuje silny dymorfizm płciowy. Samce w porównaniu do samic są nieco większe i intensywniej ubarwione, samice są srebrnoszare.

Akwarium:

Minimum 120 cm długości. Podłoże piaszczyste, dekoracje w postaci rumosza skalnego, tworzącego liczne groty, pośrodku pozostawiona obszerna przestrzeń do pływania. Po bokach akwarium można posadzić rośliny, których ryby te nie niszczą. Woda średnio twarda do bardzo twardej o temperaturze 24-26C, pH 7,5-8,5.

Rozmnażanie:

Łatwe. Tarło odbywa się na piaszczystym podłożu lub płaskim kamieniu. Ikra w ilości 50 sztuk jest inkubowana przez samice przez okres około trzech tygodni. Wypuszczone z pyska matki młode są już zdolne do samodzielnej egzystencji.

Pokarm:

Mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego (wodzień, artemia, plankton itp.), pokarmy sztuczne także na bazie roślinnej w postaci pałeczek i płatków.

Charakterystyka ogólna:

Bardzo spokojna i nie agresywna, jedynie w okresie rozrodu terytorialna. Z upodobaniem przesiewa piaszczyste podłoże w poszukiwaniu pożywienia. Łagodny charakter oraz bardzo atrakcyjny wygląd, czyni z niej godny polecenia obiekt hodowli dla wszystkich - także początkujących - miłośników pyszczaków z jeziora Malawi. Bardzo dobrze nadaje się do hodowli w akwarium towarzyskim wraz z innymi pyszczakami o podobnym temperamencie. Proporcjonalnie zbudowane ciało koloru szaro-beżowego, pięknie połyskujące "elektryzującym" błękitem. Na bokach pionowe ciemne pasy, z których szczególnie pierwszy tuż za pokrywami skrzelowymi jest bardzo wyraźny. U obu płci wzdłuż pokrywy skrzelowej biegnie wyraźna, czarna poprzeczna pręga.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!