Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Afryka, południowa część jeziora Tanganika.

Wielkość:

do 8 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Ciężkie do rozróżnienia, głównie ze względu na ilość odmian barwnych.

Akwarium:

Minimum 40 cm długości dla jednej pary. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku, dekoracje w postaci rumowiska skalnego tworzącego liczne groty i szczeliny. Dekoracje powinny być tak ułożone by tworzyły wyraźnie od siebie oddzielone terytoria. Można posadzić również rośliny. Woda o temperaturze 24-28 C, pH 7,5-8,5, średnio twarda do bardzo twardej.

Rozmnażanie:

Dobrana para odbywa tarło w jaskini skalnej. Zwykle na jej sklepieniu samica składa 15-30 ziaren ikry. Ikrą i wylęgiem opiekuje się samica. Opieka samca ogranicza się do obrony terytorium lęgowego. Wylęg następuje po koło dwóch dniach, po kolejnym tygodniu narybek pojawia się w okolicy wejścia do jaskini lęgowej. Jest to znak by hodowca rozpoczął jego dokarmianie. W początkowej fazie najlepiej podawać naupliusy artemii.

Pokarm:

Mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego (larwy komarów, artemia, oczlik, plankton itp.), ewentualnie także kawałki rybiego mięsa.

Charakterystyka ogólna:

Gatunek o bardzo silnej agresji wewnątrzgatunkowej, terytorialny, lecz przedstawicieli innych gatunków wypłaszają z rewiru, przyjmując na krótko groźną postawę. W niezbyt dużym akwarium należy hodować tylko jedną parę, w większym o długości co najmniej 100 cm i odpowiednio urządzonym, można się pokusić o trzymanie większej ilości tych ryb. Najlepszym towarzystwem w akwarium wielogatunkowym, będą ryby z rodzaju Xenotilapia i Cyprichromis. Ciało wydłużone, bocznie spłaszczone. Podstawowe ubarwienie szaro-jasno brązowe, grzbiet ciemno brązowy, od nasady płetwy ogonowej po oko ciągnie się ciemno brązowy pas. Tęczówka oka żółto-czarna. Końcówki płetw błękitne, na płetwie grzbietowej czarny podłużny pas. Wymienione elementy ubarwienia sprawiają, że jest to atrakcyjnie wyglądający szczelinowiec. Znane są lokalne odmiany, różniące się nieco między sobą ubarwieniem.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!