Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

 

Rodzina:

Kostnojęzykowe Osteoglossidae

Pochodzenie:

W naturze ryba występuje w Ameryce Południowej, w dorzeczu Amazonki.

Wielkość:

Arowana ta jest dużym gatunkiem i może dorastać do ponad 60 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samiec ma nieco dłuższą płetwę odbytową. Jego szczęka jest bardziej wysunięta niż u samicy. Dymorfizm płciowy można zaobserwować jedynie u dorosłych osobników, u młodych ryb nie ma możliwości rozróżnienia ich płci.

Akwarium:

Ryby wymagają dużego zbiornika i minimalne akwarium dla średniej wielkości ryb to zbiornik od około 300 cm długości. Woda powinna mieć od 24°C do 26°C, być lekko kwaśna o pH oscylującym w okolicy od 6,0 do 6,5. Jako podłoże stosujemy gruboziarnisty żwir, w którym można posadzić bardziej wytrzymałe rośliny. Akwarium warto dodatkowo zabezpieczyć, co ma związek ze skocznością tego gatunku.

Rozmnażanie:

Bardzo rzadko zdarza się rozmnożenie gatunku w domowych zbiornikach. Samiec inkubuje ikrę w pysku. Ikra jest bardzo duża i ma średnicę ponad 1,5 centymetra. Narybek przychodzący na świat również nie należy do maluchów, a jego rozmiar to około 4-5 cm długości wzwyż. Inkubacja ikry może trwać nawet blisko 2 miesiące.

Pokarm:

Jako pokarm stosujemy głównie pokarmy żywe pochodzenia zwierzęcego. Niestety pokarm ten często jest ciężko osiągalny, dlatego należy przyzwyczajać ryby do mrożonek takich jak filety ryb, czy krewetki. Znakomitym pokarmem będą larwy owadów.

Charakterystyka ogólna:

Należy pamiętać o tym, że jest to bardzo agresywny gatunek. Oprócz tego, że są drapieżnikami w akwarium mogą atakować inne osobniki, nie tylko dla zdobycia pokarmu, ale i dla samej ich eliminacji ze swojego terytorium. Akwarium musi być zabezpieczone, ponieważ ryby mogą wyskakiwać nad wodę. Dorosłe osobniki potrzebują bardzo dużego zbiornika z wydajną filtracją. Pływają głównie przy tafli wody i najlepiej hodować je pojedynczo.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!