Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Centropyge acanthops

Jej naturalne pochodzenie to Mauritius, Madagaskar i Afryka, Papua Nowa Gwinea, Kaledonia, Indonezja oraz Fiji.

Centropyga ta dorasta średnio do około 8 cm długości.

Należy do rodziny Pomakantowatych Pomacanthidae.

Ryby te mają raczej spokojny temperament, a agresję wykazuję głównie do innych przedstawicieli gatunku Centropyg. Są dość popularne, choć czasami ciężko dostać je w sklepie bez sprowadzania na zamówienie.

W przypadku hodowli tylko tego gatunku można pokusić się o nią już w akwarium około 150 litrów, natomiast zalecana pojemność zbiornika to minimum 300 litrów.

Podajemy im pokarm w postaci mrożonych mysis, oczlika, artemii, czy kryla, ale także inne mrożonki, pokarmy suche, algi nori i pokarmy specjalne dla Centropyg.

Ryby lubią czasami podskubywać długopolipowe koralowce twarde LPS oraz niektóre koralowce miękkie. Jedyną metodą zapobiegania może być obfite karmienie.

W ustabilizowanym zbiorniku ich hodowla nie powinna stanowić problemów. Preferowane parametry wody to zasolenie od 1,021 do 1,025, temperatura wody od 22 do 26 stopni Celsjusza, twardość od 8 do 12 dKH oraz pH między 8, a 8,4.

Ryba posiada pięknie ubarwione ciało w kolorach żółtym i fioletowo-niebieskim. Ich połączenie idealnie kontrastuje na ciele zwierzęcia. W akwarium lubią buszować w kryjówkach, dlatego dobrze aby znajdowała się w nim duża ilość żywej skały i grot z niej stworzonych.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!