Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Ryby te w naturze spotkamy w dużych ilościach w Indopacyfiku (w tym w Morzu Czerwonym, Egipcie).

Przyciąga ona wzrok każdego kto ją widzi ze względu na piękne kolorowe ubarwienie. Oprócz kolorów ich zęby przypominają masywny ptasi dziób, co ma związek z ich nazwą papugoryba.


fot. Mariusz Król - Chlorurus sordidus

Gatunek ten spotkamy pod dwiema angielskimi nazwami. Jedna to Daisy parrotfish co w wolnym tłumaczeniu oznacza papugorybę stokrotkę, a druga to Bullethead parrotfish, co można by przetłumaczyć jako papugoryba z głową jak pocisk. 

Należy ona do rodziny Skarusowatych Scaridae.

Ryby te mogą dorastać nawet ponad 40 cm wielkości, choć na ogół są mniejsze. Obserwując je dokładnie w naturze, można zauważyć że są dość towarzyskie w stosunku do innych mieszkańców rafy koralowej. Młode osobniki oraz samice często tworzą grupy, w których to pływają na żerowiska. Często potrafią przepłynąć duże odległości od swoich kryjówek.

Chlorurus sordidus mają bardzo ciekawe zachowanie przed zaśnięciem. Otóż po znalezieniu kryjówki w której odpoczywają następuje proces tworzenia kokonu. Ten kokon ryba tworzy z wydzielanego śluzu. Nadal nie wiadomo co tak naprawdę jest powodem stworzenia sobie tego rodzaju bańki, ale wg. jednej z teorii ma on chronić ryby przed pasożytami. Można się spotkać również z teorią, że kokon ten jest wytworzony w celu ochrony przed drapieżnikami. Ma on bowiem za zadanie zatrzymywać zapach ryby, przez co drapieżnik nie jest w stanie jej zlokalizować.

Drugą ciekawostką jest to, że występuje u tego gatunku hermafrodytyzm sekwencyjny i po osiągnięciu dojrzałości samice mogą zmienić płeć i stać się samcem.

Mimo potężnych zębów są typowymi roślinożercami i odżywiają się w głównej mierze glonami. Spotkamy je na głębokości do około 50 metrów, ale również na płyciznach.

Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony ubarwieniem. Samice są ciemne z jaśniejszymi plamkami. Samce z kolei mają na swoim ciele całą paletę barw kolorów zielonego, różowego, fioletowego, pomarańczowego, czy niebieskiego.

Zwierzęta te nie nadają się do typowo domowej hodowli akwariowej.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!