Kraby pustelniki morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Calcinus elegans

Jest to bardzo często spotykany w handlu gatunek kraba pustelnika. W naturze występuje w Afryce, Australii, Indonezji, Keni, na Filipinach, Szeszelach, Mauritiusie i Wyspach Marschalla.

Jak każdy krab pustelnik żyje on w opuszczonych muszlach ślimaka. Muszle te zmienia wraz z wiekiem i wzrostem. Należy więc zapewnić mu opuszczone muszelki w różnej wielkości. Jeżeli nie przypasuje sobie żadnej z nich może dojść u niego do agresji w stosunku do żywych ślimaków. W momencie, gdy spodoba mu się muszla jednego z nich istnieje ryzyko, że krab eksmituje ślimaka zabijając go w celu pozyskania nowego domku. Po zrzuceniu wylinki potrafi ukryć się na kilka dni. Warto zadbać również o odpowiednią ilość jodu w wodzie, który odgrywa ważną rolę w budowie nowego pancerza skorupiaka.

Krab jest doskonałym zjadaczem wszystkich resztek pokarmu z akwarium. Dlatego też poleca się go do tzw. "ekipy czyszczącej". Jest dość szybki i czasami można zaobserwować jak "biegnie" podczas karmienia do opadającego niżej pokarmu.


fot. Mariusz Król - Calcinus elegans

W sklepie możemy spotkać go również pod nazwą Blue hermit crab, 

Dorasta do około 5 cm długości i jest bardzo spokojnym pustelnikiem. Minimalne akwarium to około 50 litrów przy młodych osobnikach i około 80 litrów przy dorosłych krabach. Temperatura wody powinna mieć od 23°C do 32°C.

Karmimy go wszelkiego rodzaju pokarmami mrożonymi i suchymi przeznaczonymi do akwarystyki morskiej.

Hodowla kraba jest bardzo prosta i nadaje się on już dla początkujących morszczaków.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!