Koralowce SPS


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Montipora samarensis to typowy koralowiec twardy SPS. W naturze spotkamy ją m.in. w takich miejscach jak: Fiji, Filipiny, Indonezja, Malezja, Mikronezja,  Singapur, Sulawezi, Tajwan, Timor, Vanautau, Wyspy Ryukyu, czy Nowa Gwinea.

W zależności od warunków dorasta średnio do około 25 cm średnicy.

Jak w każdym przypadku małe szczepki można trzymać w niewielkich akwariach, jednak dorosłe osobniki potrzebują minimalnie zbiornika od 150 litrów pojemności.


fot. Mariusz Król - Montipora samarensis czerwona biała tkanka

Można spotkać wiele odmian barwnych Montipora samarensis, co znacznie utrudnia ich klasyfikację. Zalicza się ją raczej do korali mało agresywnych. Posiada niewielkie polipy, które wystawia ze szkieletu. Opisywana odmiana barwna posiada szkielet koloru zielonego. Jej polipy są koloru czerwonego.

Wymagają wody o temperaturze od 24°C do 27°C i dużej ilości światła. Można zastosować zarówno Ledy, jak i świetlówki T5, czy żarniki HQI. Jeżeli posiadamy wysoki zbiornik warto umieścić zwierzęta wyżej na skale. Przy dobrym oświetleniu rosną w szybkim tempie w porównaniu do innych SPS.


fot. Mariusz Król - Montipora samarensis czerwona biała tkanka

Jak wszystkie korale twarde są dość wrażliwe na parametry wody i raczej nie nadają się dla początkujących. Potrzebują stabilnych parametrów i dość wysokiego wapnia (Ca), który odpowiada za budowę ich szkieletu. Uważać należy również na stężenia fosforanów (PO4) i azotanów (NO3). W złych parametrach korale obumierają, lub tracą kolory. Mimo to jest koralem dość łatwym w hodowli, zwłaszcza jeśli chodzi o "twardzieli". Można śmiało zastosować ten gatunek w formie "startera" sprawdzającego, czy nasz kawałek oceanu jest już gotowy na przyjęcie korali SPS.

Koralowce twarde wymagają silnej cyrkulacji. Odżywiają się przede wszystkim za pomocą zooksanteli, ale korzystnie jest dokarmiać je drobnymi mrożonkami jak plankton, czy ikra homara. Można stosować również pokarmy płynne i proszkowane.

Jak w przypadku wszystkich koralowców SPS bardzo łatwo jest tworzyć szczepki. Wystarczy ułamać (odciąć) kawałek korala i przykleić go do podstawki. W ten sposób mamy już kolejnego osobnika.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!