Jest to bardzo ciekawy koralowiec miękki sprawiający wiele radości zwłaszcza początkującym akwarystom morskim. Powód jest oczywiście bardzo prosty.
Discosomy jak wszystkie grzybowieńce nie mają dużych wymagań jeżeli chodzi o parametry. Poza tym są bardzo kolorowe i występują w wielu odmianach barwnych. Dodatkowo potrzebują niewielkiego oświetlenia i małej cyrkulacji.
![]() |
ZOBACZ NASZ FILM |
Czasami zdarza się, że korale ułożone w zbyt silnej cyrkulacji same przemieszczają się w inne miejsce w naszym akwarium, tak aby cyrkulacja im odpowiadała.
fot. Mariusz Król - Discosoma sp. 20
"Grzybki" - bo tak często są nazywane, pochodzą z Indopacyfiku. Dorastają nawet do 8 centymetrów średnicy. Odżywiają się głównie przez zooksantele.
Nie są zbytnio agresywne. Woda powinna mieć temperaturę 24°C - 28°C. Należy uważać, aby nadmiernie nie zarosły akwarium.
Przy dobrych warunkach szybko się rozrastają. Można wtedy odrywać je od skałek i tworzyć szczepki, natomiast należy zachować przy tym olbrzymią ostrożność. Zaleca się zakładanie okularów ochronnych oraz rękawiczek (polecam rękawiczki bezpudrowe). Rękawiczki te dostaniemy praktycznie w każdej aptece. Środki ostrożności są potrzebne ze względu na truciznę, którą koralowce podczas tego rodzaju prac potrafią tryskać. Jeżeli substancja nieszczęśliwym trafem dostanie się do naszego oka, należy przepłukać oko, a następnie niezwłocznie udać się do lekarza. Podobnie jeżeli substancja dostanie się do naszego krwiobiegu np. przez skaleczenie.