Gąbki


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Sycon raphanus

W naturze gatunek spotkamy w takich miejscach jak: Morze Arktyczne, Ocean Atlantycki, Filipiny, Japonia, Australia, Morze Czerwone, Morze Śródziemne, Sri Lanka, Wyspy Brytyjskie, czy Ocean Indyjski.

Zwierzę należy do rodziny gąbek i dorasta średnio do około 5 cm wielkości, choć zdarzają się czasami większe osobniki.


Fot. Mariusz Król - Sycon raphanus

Minimalna wielkość akwarium do hodowli to już 30 litrów pojemności. Parametry wody powinny być w miarę stabilne, a woda mieć temperaturę od zaledwie kilku, bo już 5°C do 28°C.

Gąbki te w sprzyjających warunkach bardzo szybko się mnożą. W akwarium morskim pojawiają się samoistnie, często zamieszkując sumpa. Potrzebują średniej cyrkulacji i słabego oświetlenia.


Fot. Mariusz Król - Sycon raphanus

Są filtratorami, co oznacza, że odżywiają się tym co wyłapią z wody, głównie drobnym planktonem. W akwarium morskim z reguły są to drobne pyłki pokarmu dla ryb.

Jeżeli chcemy przenieść gąbkę z jednego zbiornika, do drugiego, to robimy to pod wodą, tak aby nie narazić jej na kontakt z powietrzem atmosferycznym. Są one bowiem na nie wrażliwe, ponieważ zatyka ono ich "dziurki" i zwierzę nie ma jak pobierać pokarmu, przez co zdycha. Również pod wodą powinno zostać ono w sklepie do transportu.

Zwierzę idealnie nadaje się dla początkujących akwarystów.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!