Artykuły morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Osoby które chcą rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką morską często posiadają wiele pytań dotyczących chociażby idealnej wielkości zbiornika na start, filtracji, oświetlenia, sprzętu, czy nawet tego gdzie akwarium powinno stanąć. Warto zapoznać się z 10 wskazówkami, które to nazwałem strzałem w 10tkę zakładania morszczaka.

Zdarza się, że lecicie na wakacje do ciepłych krajów, a tam czeka na Was piękna rafa koralowa. Po powrocie do domu zapada decyzja o założeniu domowej rafy koralowej. Nie możecie się tego doczekać i często z powodu nadmiernego entuzjazmu możecie popełnić podstawowe błędy. Założenie zbiornika z rozwagą zdecydowanie ułatwi Wam jego prowadzenie.

Punkt 1
Zapewne pomyślicie tutaj o doborze zbiornika. Co prawda rzeczywiście mogłoby to być punktem pierwszym, jednak osobiście postawię tutaj na doinformowanie przyszłego akwarysty. Chcąc bowiem założyć akwarium morskie powinniśmy poczytać o nim trochę, zastanowić się czy będziemy mieli na to chęci i czas, czy jest to tylko początkowy zapał. Dodatkowo należy pamiętać, aby nigdy nie uważać, że wie się wszystko, tylko rozmawiać z innymi akwarystami i poszerzać swoje doświadczenia o wiedzę innych, a jednocześnie dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Punkt 2
Dobór odpowiedniej wielkości zbiornika jest bardzo istotny. Należy pamiętać, że większe zbiorniki na ogół prowadzi się prościej, ponieważ są one bardziej stabilne. Dodatkowo akwarystyka morska wciąga na tyle, że decydując się na mniejsze akwarium szybko możemy zdecydować o jego likwidacji i postawieniu większego zbiornika ze względu na brak miejsca w dotychczasowym. Niestety za doborem wielkości z reguły idą również finanse. Warto także wybrać takie miejsce, gdzie będziecie mogli podziwiać naszą rafę w ciągu dnia.

Punkt 3
Zadbajcie o wodę. Dobór odpowiedniego sprzętu jest bardzo istotny. Należy zainwestować w dobry odpieniacz białek, dobrej jakości media filtracyjne, bakterie i pożywkę dla nich, a także pamiętać o podmianach wody. Cotygodniowe podmiany gdy akwarium zostanie już zasiedlone pomogą w utrzymaniu czystości wody. Oczywiście nic się nie powinno złego stać, gdy nie będziemy mogli jej wykonać w danym czasie, jednak warto być tutaj sumiennym. Sumienności wymaga również badanie parametrów wody. W tym celu stosuje się testy kropelkowe (opcja najtańsza i najbardziej dostępna), czy np. fotometry (opcja droższa). Raz na jakiś czas warto również wysyłać wodę na tzw. test ICP, dzięki czemu dowiecie się znacznie więcej o jej stanie.

Punkt 4
Cyrkulacja i obieg wody w zbiorniku to bardzo istotna kwestia. W akwarium oprócz pompy obiegowej należy zamontować cyrkulatory nazywane często falownikami. Odpowiednio dobrany sprzęt nie tylko będzie symulował ruch fal, ale dzięki odpowiedniej cyrkulacji wody nie powinny tworzyć się w zbiorniku martwe strefy, w których będzie osadzał się np. detrytus. Cyrkulacja powinna być dodatkowo ustawiona w taki sposób, aby odpowiadała hodowanym zwierzętom.

Punkt 5
Odpowiedni dobór oświetlenia będzie miał wpływ na wygląd i wzrost zwierząt. Koralowce posiadają symbiotyczne glony (zooksantele), dzięki którym odżywiają się one w procesie fotosyntezy. Na rynku znajdziemy wiele modeli lamp przystosowanych do oświetlania zbiornika. Będą to m.in. lampy na świetlówki T5, lampy ledowe, lampy hqi czy hybrydy.

Punkt 6
Filtracja biologiczna ma olbrzymie znaczenie. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie media filtracyjne, gdzie będą mogły namnażać się bakterie. Warto tutaj zadbać o porowatą skałę, która często jest filarem zbiornika morskiego w w/w aspekcie, a także zwrócić uwagę na odpowiedni przepływ wody przez pozostałe media umiejscowione np. w sumpie.

Punkt 7
Nie należy wrzucać do zbiornika wszystkiego co Wam się podoba. Warto z rozwagą dobierać obsadę ryb, skorupiaków i mięczaków, a także koralowców które się Wam podobają. Należy przy tym brać pod uwagę ich docelową wielkość, zapotrzebowanie na światło, czy parametry wody.

Punkt 8
Samodyscyplina jest istotna jeśli chodzi o regularność w czynnościach, które należy wykonywać. Ten punkt powinien być bardzo istotny dla osób, które często nie mają na nic czasu, ponieważ zaniedbanie zbiornika spowoduje tylko i wyłącznie zniechęcenie się do niego, a w następstwie jego likwidację. Warto tutaj dodać, aby nawet w te dni, gdy nie mamy za bardzo czasu starać się choć przez kilkanaście minut obserwować co dzieje się po drugiej stronie szyby, aby w razie konieczności móc zareagować.

Punkt 9
Ja chcę już… no już... - to tak nie działa. Niestety akwarium morskie zwłaszcza w początkowych fazach jego zakładania wymaga sporej cierpliwości od właściciela. Przede wszystkim po jego zalaniu musi ono dojrzeć, często przechodzą przez nie w tym okresie tzw. plagi. Co prawda na rynku pojawiają się różne specyfiki, które mają przyspieszyć cały proces, można również wspomóc się np. dojrzałą wodą od znajomego akwarysty. Jest też kilka innych sztuczek, jednak pośpiech jest tutaj złym doradcą.

Punkt 10
Starajcie się dokupować zdrowe zwierzęta ze sprawdzonego źródła. Istnieją również tzw. dipy do korali, dzięki którym minimalizuje się ryzyko przyniesienia np. pasożytów. Obserwujcie swoje akwarium i reagujmy tak szybko jak tylko jest to możliwe. Nie odkładajcie nic na później. W razie pojawienia się np. plagi aiptazji, nie czekajcie na to, aż się rozsieje.

Starając się stosować do powyższej dziesiątki informacji, a także tych jakie znajdziecie w książkach oraz internecie, porad zaprzyjaźnionych akwarystów będziecie w stanie rozwinąć swoją pasję do akwarystyki morskiej. Z czasem dojdziecie do takiego momentu, gdzie będziecie mogli szybko zareagować, a wręcz przekazywać swoją wiedzę kolejnym początkującym. Jeśli jednak zaczniecie uważać, że nic nie jest Was już w stanie zaskoczyć i wszystko wiecie, warto wtedy cofnąć się do punktu 1 tego artykułu.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!