Artykuły morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Tymczasem w akwarium najczęściej dodatkowo mogą pojawić się w kolorystyce bordowej (podobnej do cyjano), fioletowe, w odcieniach zieleni, ale także lekko niebieskie, czy szare.


fot. Mariusz Król - kilka różnych kolorów glonów wapiennych

Na samym początku warto wyjaśnić czym są glony wapienne. Otóż są to tzw. algi koralowe z angielskiego coralline algae, należące do kilku rodzin i podrodzin w rzędzie Corallinales.

Uważa się, że ich obecność oznacza stabilność akwarium i możliwość wprowadzenia bardziej wymagających zwierząt. Niektóre z glonów wapiennych rosną na innych algach, zwierzętach, czy nawet koralowcach. W naturze spotkamy je na różnych głębokościach.


fot. Mariusz Król - algi porastające grzebień przy kominie

Przyzwyczailiśmy się również do ich wyglądu w formie "placków" i niewiele osób wie, że mogą one występować również w formie "drzewek".

W domowych zbiornikach pojawiają się nam jednak wspomniane wyżej "placki" i mają one przede wszystkim walor estetyczny, ponieważ porastając żywą skałę nadają jej kolorowego wyglądu. Co więcej pojawiają się one z czasem także na skale suchej, czy ceramice, dzięki czemu upodabnia się ona do żywej skały. Gdy się już u nas zadomowią często wchodzą na szyby, czy sprzęt taki jak cyrkulatory dodatkowo go maskując.


fot. Mariusz Król - algi porastające cyrkulator

Porastane przez nie sprzęty mogą z czasem okazać się zbyt mało wydajne. Wtedy należy też pozbyć się ich nadmiaru poprzez zeskrobanie. Można sobie to zdecydowanie ułatwić dzięki namoczeniu w roztworze wody z octem, lub kwaskiem cytrynowym. O tym jak czyścić pompy domowymi sposobami w filmie na kanale YouTube.

 Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/y4SuxUzEld4

Jakie są jeszcze mniej oczywiste od wyglądu korzyści z posiadania glonów wapiennych?


fot. Mariusz Król - glony wapienne porastające czyścik akwariowy

Niewątpliwie działają one trochę na zasadzie kleju, a mianowicie porastane przez nie skały zostają ze sobą jeszcze bardziej związane (szczepione).


fot. Mariusz Król - glony wapienne na szybie akwarium

Dodatkowo są one konkurencją pokarmową dla innych glonów, dzięki czemu łatwiej walczyć z plagami takimi jak glony włosowate, lub też ich uniknąć.


fot. Mariusz Król - glony wapienne na ceramice akwariowej

Oczywiście jak wszystkie organizmy także algi wapienne mają swoje wymagania. Potrzebują one światłą i odpowiednich składników odżywczych. Jak sama nazwa wapienne wskazuje ich wzrost nie jest możliwy bez utrzymania odpowiedniej ilości wapnia w domowym zbiorniku. Warto także zadbać o prawidłowe stężenie innych pierwiastków takich jak jod, magnez, czy stront.


fot. Mariusz Król - glony wapienne na żywej skale

Wiele osób zastanawia się czy istnieje sposób na przyspieszenie pojawienia alg wapiennych.


fot. Mariusz Król - glony wapienne na szybie akwarium

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju preparaty, które mają pomóc ich wzrostowi. Samo pojawienie się glonów wapiennych w akwarium na ogół spowodowane jest przyniesieniem kawałka skały, czy szczepki na których się znajdują. Jest jeszcze inny sposób, dzięki któremu nie tylko wprowadzimy je do akwarium, ale także przyspieszymy ich namnożenie się. Otóż wystarczy oderwać fragment takiego glona wapiennego z akwarium w którym się znajduje i po prostu pokruszyć go na drobne kawałki w wodzie. Taką mieszankę wlewamy do naszego zbiornika.


fot. Mariusz Król - oderwany fragment glonów wapiennych

Czy posiadanie glonów wapiennych może być także minusem? Otóż w domowych zbiornikach zbyt duży rozrost może być przyczyną "wyjadania" przez nie pierwiastków takich jak wapń. Warto więc regularnie badać wodę morską w celu kontrolowania parametrów. Niektórzy uważają również, że są one przyczyną zbytniego zatykania porowatości skały. Na ogół jednak ich rozrost nie stanowi problemu.

Podsumowując glony wapienne w zbiorniku morskim są pożądane nie tylko ze względu na ich wygląd, dzięki któremu akwarium staje się o wiele bardziej kolorowe i naturalne, ale ich obecność ma o wiele więcej dodatkowych plusów wymienionych w artykule.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!