Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Brachydanio frankei

Rodzina:

Karpiowate Cyprinidae

Pochodzenie:

W naturze zamieszkuje Azję, głównie Półwysep Malajski oraz Indie.

Wielkość:

Osiągają średnio około 5 cm długości ciała.


Fot. Mariusz Król - Brachydanio frankei

Dymorfizm płciowy:

Brak wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą, choć samce są smuklejsze i nieco mniejsze od samic.

Rozmnażanie:

Dojrzałe samice są bardzo krągłej budowy ciała. Ikra składana jest przez ryby w dużej ilości (nawet 400 ziarenek) wśród roślinności. Wylęg narybku następuje po około 72 godzinach, natomiast pływać i w pełni żerować zaczyna po około tygodniu od wylęgu. Należy dbać o czystość wody, ponieważ maluchy są wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia. Karmimy larwami solowca i wraz ze wzrostem stopniowo przestawiamy narybek na drobne pokarmy suche.

Akwarium:

Ryby nie wymagają dużego zbiornika. Jeśli chcemy hodować tylko ten gatunek, to śmiało można się o to pokusić już w akwarium o pojemności około 60 litrów z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 23°C do 26°C i pH między 6, a 8. Jako dekoracji używamy korzeni, kamieni oraz obsadzamy akwarium roślinami. Należy zostawić wolną przestrzeń do pływania.

Pokarm:

Przyjmują praktycznie każdy pokarm, który mogą pobierać z powierzchni. Dietę staramy się oczywiście urozmaicać.

Charakterystyka ogólna:

Ryby dobrze czują się w zbiornikach w grupie, dlatego warto zakupić kilka sztuk, tak też zdecydowanie lepiej się prezentują. Występuje w odmianie weloniastej, która jest nieco drobniejsza od zwykłej odmiany. Zbiornik należy w miarę możliwości przykryć, gdyż ryby lubią z niego niestety wyskakiwać. Jest żywą, stadną rybką, która idealnie nadaje się do towarzyskiego akwarium wielogatunkowego. W handlu niestety występują również genetycznie zmodyfikowane odmiany kolorystyczne, które wykazują właściwości fluorescencyjne.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!