Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Karpiowate Cyprinidae

Pochodzenie:

Rzeki i strumienie Azji Południowo - Wschodniej (Tajlandia, Birma, Półwysep Malajski i Sumatra).

Wielkość:

do 6 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samiec smuklejszy i jaskrawiej ubarwiony, samica nieco większa i pełniejsza w partii brzusznej.

Akwarium:

Długości co najmniej 80 cm, jasno oświetlone (wskazane, by przez część dnia było oświetlone promieniami słonecznymi). Szczelna pokrywa, gdyż ryby te lubią wyskakiwać ponad powierzchnie wody. Podłoże ze żwiru. Po bokach i z tyłu posadzona roślinność, w środku pozostawiona obszerna wolna przestrzeń do pływania. Dekoracje z korzeni i kamieni. Polecany szczególnie wydłużony zbiornik z podłożem z gruboziarnistego żwiru, gęsto obsadzony roślinnością po bokach i z tyłu. Woda miękka do średnio twardej o temperaturze 20-25C, pH 6,5-7,5.

Rozmnażanie:

Woda świeża o temperaturze 26-30C, jej poziom w niewielkim akwarium tarliskowym powinien wynosić około 10-15 cm. Wystrój w postaci kępki drobnolistnych roślin. Wycierać w układzie dwa samce plus jedna samica. Po tarle ryby należy odłowić, gdyż zjadają złożoną ikrę. Larwy wylęgają się po 3-4 dniach. Pływający narybek należy karmić początkowo drobnym pokarmem (pierwotniaki, sproszkowane sztuczne pokarmy dla narybku).

Pokarm:

Wszystkożerna; larwy komarów, oczlik, artemia, dafnia, płatkowane pokarmy sztuczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Charakterystyka ogólna:

Łagodnie usposobiona, żwawa i dużo pływająca. Łatwa w hodowli, polecana początkującym akwarystom. Najlepiej hodować w grupie w akwarium towarzyskim. Najchętniej przebywają w środkowej i górnej strefie akwarium. Bardzo efektownie prezentujące się, wysmukłe ryby. Ubarwienie zmienne, w zależności od padającego światła (od kąta jego padania), połyskujące metalicznie od zielonego po niebieski, czasami także od błękitnego po fioletowy. Najpiękniej prezentują się w naturalnym świetle promieni słonecznych. Płetwy bezbarwne. Pysk skierowany ku górze, w okolicy pyska dwie pary wąsików.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!