Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Brzanka rekinia

Rodzina:

Karpiowate Cyprinidae

Pochodzenie:

Południowo wschodnia Azja.

Wielkość:

Dorasta nawet do 30 cm, ale w akwariach nie przekracza 25 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Dorosłe samce mają nieco grubszą dolną część brzucha, ale rozróżnienie płci jest bardzo trudne i łatwo można się pomylić.

Akwarium:

Duże ze względu na rozmiary ryby, dla małego stadka co najmniej 180l. Zbiornik powinien być zarośnięty po bokach, a w środku należy zostawić przestrzeń do pływania. Żwir raczej ciemny. Należy dobrze przykryć akwarium gdyż ryby lubią wyskakiwać. Temperatura 23-28oC, woda lekko kwaśna i miękka, średnio twarda.

Rozmnażanie:

Nie rozmnaża się w akwariach, co nie oznacza, że nie da się doprowadzić do tarła. Niestety w akwariach z ikry nic się nie wykluwa.

Pokarm:

Każdy dostępny.

Charakterystyka ogólna:

Brzanka rekinia jest rybą szybką i zwinną. Osiąga duże rozmiary, dlatego osobniki powyżej 12 cm nie nadają się do akwariów ogólnych. Duża agresywność jest normalna u brzanek, ale u rekini jest to naprawdę niebezpieczne zjawisko. Ryby takie jak gurami z pewnością będą się czuły zestresowane w obecności Balantiocheilos melanopterus, a ich płetwy mogą szybko zostać poszarpane.

Autor artykułu
Grzegorz Podolski

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!