Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Pielęgnica severum gold

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Ameryka Południowa - strumienie, jeziora, rzeki (prawie całe dorzecze Amazonki).

Wielkość:

Czasami dorastają nawet do 25 cm długości w akwarium, natomiast w naturze zdarzają się osobniki 30 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samice są z reguły słabiej wybarwione od samców. Nie posiadają one również wzoru na głowie i są mniejsze niż samce. U samców z wiekiem pojawić się może garb tłuszczowy, a płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone.


Fot. Mariusz Król - Pielęgnica severum gold

Akwarium:

Głównie ze względu na ich wielkość dla dorosłej pary powinniśmy posiadać akwarium wielkości minimum 180 litrów. W momencie połączenia ich z inną obsadą zbiornik powinien być sporo większy (nawet dwukrotnie). Podłoże piaszczyste, dodatkowo jako dekoracja płaskie kamienie, korzenie i żywe rośliny.

Rozmnażanie:

Gatunek nie należy do najprostszych jeśli chodzi o rozmnażanie w akwarium. Ciężko jest również dobrać odpowiednią parę, dlatego często akwaryści, którzy chcą się dochować potomstwa kupują stado młodych ryb, które w trakcie dorastania dobierają się w pary. Ikra składana jest z reguły na płaskiej powierzchni (kamieniu) i opiekuje się nią samica. Samiec z kolei "patroluje" teren nie pozwalając zbliżyć się innym rybom do zapłodnionej ikry w ilości od 100 nawet do 800 ziarenek co zależy m.in. od wielkości przyszłych rodziców. Wylęg ikry trwa średnio kilka dni (3 do 5). Rodzice troskliwie się nim opiekują, przenoszą i strzegą przed pozostałymi rybami w zbiorniku. Po około tygodniu larwy przyjmują już rozdrobniony pokarm i zaczynają same swobodnie pływać.


Fot. Mariusz Król - Pielęgnica severum gold

Pokarm:

Karmimy pokarmami rodzaju roślinnego oraz mrożonkami w postaci larw owadów najlepiej dwa razy dziennie. W naturze zjadają drobne skorupiaki, owady oraz rośliny. Pokarm urozmaicamy im jak najczęściej.

Charakterystyka ogólna:

Gold to odmiana barwna Pielęgnicy severun, która charakteryzuje się pomarańczowo-żółtym ubarwieniem. Zdarza się pomylenie jej z pielęgnicą plamooką, jednak ta jest bardzo rzadko spotykanym gatunkiem. Jest to bardzo spokojny gatunek u którego terytorializm widoczny jest przede wszystkim w okresie tarła.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!