Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Metriaclima elongatus Mphanga Rock

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka), litoral skalisty i litoral żwirowaty.

Wielkość:

Dorastają do 10 cm długości ciała, czasami zdarzają się osobniki wielkości 12 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samce są bardziej kolorowe od samic. Samice bardziej szare z mniej wyraźnymi pasami. U samców na płetwie odbytowej występują atrapy jajowe. Istnieją różne odmiany barwne zależne od miejsca występowania w jeziorze.

Akwarium:

Jak wszystkie pyszczaki z jeziora Malawi jest rybą terytorialną. Wymaga zbiornika minimum 100 cm długości. Żyje w naturze wśród skał i dlatego też należy zapewnić im dużo kryjówek np. z wapieni i piaskowców. Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8,5.

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).

Pokarm:

Karmimy pokarmami głównie pochodzenia roślinnego takimi jak np. sałata. Z pokarmów gotowych te dedykowane dla Malawi oraz Spirulina. Czasami urozmaicamy dietę mrożoną artemią i wystrzegamy się takich pokarmów jak serca wołowe.

Charakterystyka ogólna:

Ryby są typowymi agresorami, próbują dominować w całym zbiorniku. Podczas posiadania kilku samców tego samego gatunku tylko jeden będzie w pełni wybarwiony, zaś zdominowane nie będą tak bardzo kolorowe. Ryby są bardzo terytorialne i starają się zająć dużą przestrzeń w akwarium. Hoduje się je w haremach gdzie na jednego samca przypada kilka samic. Hodowane z nim gatunki powinny być również dość agresywne.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!