Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Zwinnik czerwonousty

Rodzina:

Kąsaczowate Characidae

Pochodzenie:

Rzeka Amazonka (Ameryka Południowa)

Wielkość:

Dorastają do 5 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Czasami ciężko jest rozróżnić płeć. Samiec w porównaniu do samicy jest bardziej wysmukły.


Fot. Mariusz Król - Zwinnik czerwonousty

Akwarium:

W zbiorniku minimum 60 cm długości powinno znajdować się zarówno wolne miejsce do pływania, jak i miejsce zarośnięte roślinnością. Oprócz żwirku i kamieni dekorujemy korzeniami. Należy również zakupić roślinność pływającą, która częściowo zaciemni zbiornik i stworzyć w ich korzeniach dodatkowe kryjówki. Temperatura wody od 23 do 27 stopni Celsjusza, pH 6 do 7 i twardość do 12 dGH. Warto zadbać o dobrą filtrację i natlenienie.

Rozmnażanie:

W zbiorniku ogólnym rozmnażanie jest praktycznie niemożliwe, ponieważ po złożeniu ikry narażona jest ona nie tylko na zjedzenie przez współmieszkańców, ale również rodziców. Hodowlę należy więc prowadzić w osobnym akwarium o pojemności minimum 40 litrów do którego wpuszczamy kilka młodych osobników. Na dnie umieszczamy dodatkowo mech i podwyższamy temperaturę nawet do 30 stopni Celsjusza. Kolejno zaraz po tarle przekładamy rodziców do zbiornika ogólnego, a mode wylęgają się średnio po dobie do niespełna dwóch dni. Samodzielnie zaczynają pływać po kilku dniach szukając pokarmu. Są bardzo małe dlatego należy zaopatrzyć się w specjalne pokarmy do odchowu narybku, można karmić również hodowanymi pierwotniakami. Na początku w zbiorniku nie zapalamy światła, dopiero po podrośnięciu narybku stopniowo rozpoczynamy świecenie. W miarę podrostu przechodzimy na coraz większy pokarm jak larwy solowca, aż do zwykłego, docelowego pokarmu.


Fot. Mariusz Król - Zwinnik czerwonousty

Pokarm:

Nie ma problemów z karmieniem dorosłych osobników. Podajemy zarówno drobny pokarm mrożony, jak i suchy.


Fot. Mariusz Król - Zwinnik czerwonousty

Charakterystyka ogólna:

Najlepiej wyglądają na ciemnym tle, dlatego warto zadbać o posiadanie czarnego żwirku. Jest to ryba, którą z powodzeniem można trzymać w akwarium wielogatunkowym z niewielkimi pielęgniczkami, czy innymi rybami z rodzaju kąsaczowatych. Niewątpliwie ryba stadna, dlatego decydując się na ten gatunek należy zakupić od kilku do kilkunastu sztuk.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!