Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Rodzina:

Brzeszczotkowate Notopteridae

Pochodzenie:

W naturze ryba występuje w Tajlandii, Birmie oraz Indiach.

Wielkość:

Jest to duży gatunek ryby. W naturze osiąga nawet około 120 cm długości. W domowych akwariach z reguły jest mniejsza, choć również rośnie do dość imponujących rozmiarów.

Dymorfizm płciowy:

Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego.

Akwarium:

Ze względu na wielkość ryby wymagają zbiornika o pojemności minimum 500 litrów, choć sugerowane jest większe.
Woda powinna mieć temperaturę od 24°C do 28°C, o pH w okolicy 5,5-6,5.
Warto posiadać wiele kryjówek z korzeni, kamieni, czy np. lignitów.

Rozmnażanie:

Ikra składana jest na płaskich powierzchniach jak szyby i kamienie, ale również preferowane są korzenie. Samiec jest agresywny po tarle nawet w stosunku do samicy. Zaciekle broni on ikry oraz wyklutych młodych. Bardzo rzadko gatunek rozmnaża się w niewoli. Młode wykluwają się z ikry po około tygodniu.

Pokarm:

Dostosowujemy wielkością do wielkości ryb. Pobierają wszelkie mięsne pokarmy mrożone oraz chętnie zjadają wszelkie małe rybki.

Charakterystyka ogólna:

Bardzo duży i agresywny gatunek ryby akwariowej. W zbiorniku na dnie używamy grubego żwiru. Dbamy o to, aby niektóre miejsca były zacienione, a w samym akwarium znajdowało się dużo kryjówek. Konieczne jest również stworzenie przestrzeni do pływania. Ze względu na budowę i kolorystykę ciała często ryby nazywane są nożami.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!