Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Rodzina:

Brzeszczotkowate Notopteridae

Pochodzenie:

W naturze ryba występuje w Tajlandii, Birmie oraz Indiach.

Wielkość:

Jest to duży gatunek, który może dorastać do blisko 100 cm długości w naturze. W akwarium jest z reguł mniejsza, choć w bardzo dużych zbiornikach również osiąga imponujące rozmiary.

Dymorfizm płciowy:

Samiec nie różni się praktycznie od samicy.

Akwarium:

Ze względu na wielkość ryby wymagają zbiornika o pojemności minimum 500 litrów, choć sugerowane jest większe.
Woda powinna mieć temperaturę oscylującą w okolicach 25°C, o pH w okolicy 5,5-6,5.
Warto posiadać wiele kryjówek z korzeni, kamieni, czy np. lignitów.

Rozmnażanie:

Gatunek rozmnaża się bardzo rzadko w zbiornikach domowych. Ikrę składa na szybie i kamieniach, choć także na korzeniach. Samiec jest bardzo troskliwy w stosunku do potomstwa, a co więcej może zabić w ich obronie nawet samicę. Młode wylęgają się po około tygodniu, na co wpływ ma między innymi temperatura w akwarium.

Pokarm:

Jak w każdym przypadku wielkość podawanego pokarmu dostosowujemy do wielkości ryb. Są typowymi mięsożercami, dlatego też idealnie do tego celu nadają się wszelkiego rodzaju mrożonki oraz żywe rybki.

Charakterystyka ogólna:

Gatunek ten jest agresywny i rośnie bardzo duży. Toleruje podłoże gruboziarniste oraz akwarium z miejscami półmroku. Dobrze czuje się wśród wielu kryjówek. Potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Ze względu na kształt i kolor ciała nazywane są rybami nożami.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!