Wężowidła


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Ophiocoma sp. to bardzo ciekawe wężowidło, które bywa nazywane kolczastym, a z angielskiego Black Brittle Star co w wolnym tłumaczeniu oznacza Czarna Krucha Gwiazda.

Należy do rodziny Ophiocomidae.


fot. Mariusz Król  - Ophiocoma sp.

Istnieje wiele gatunków Ophiocoma sp., które są do siebie na tyle podobne, że często ciężko jest przypisać prawidłowy gatunek danemu osobnikowi.

W naturze wężowidła te są dość mocno rozpowszechnione i spotkamy je m.in. w takich miejscach jak Ocean Atlantycki, Karaiby, Morze Czerwone, Indonezja czy Zatoka Meksykańska.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/M4FeLwq-2bQ

W zależności od gatunku osiągają różne maksymalne rozpiętości ramion, ale taka myślę można powiedzieć średnia wielkość to około 20 cm. Posiadają ramiona, które zwężają się od krążka z dużą ilością kolców. Ich kolor jest ciemny do czarnego, a na ciele można w zależności od gatunku zauważyć jaśniejsze plamki.

Dzięki takiej budowie ramion wężowidła te mogą zakopywać się w piasku, ale przede wszystkim chwytać wszelkiego rodzaju miejsc, w tym różnych szczelin. Co bardzo ciekawe i można to zauważyć w zbiornikach czasami niektóre ramiona są przez nie trzymane specjalnie w taki sposób, aby tymi kolcami mogły wyłapać wszelkiego rodzaju pokarm, który później jest transportowany do ich otworu gębowego.

Mimo swoich rozmiarów są one bardzo giętkie, przez co potrafią się wcisnąć w niewielkie szczeliny. Stanowią idealny element ekipy czyszczącej, ponieważ wyjadają resztki z miejsc, gdzie inne zwierzęta nie mają dostępu. Podobnie jak rozgwiazdy, czy jeżowce należą do szkarłupni.

Akwarium jakiego wymagają dorosłe osobniki to około 200 litrów pojemności.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!