Opisy ryb morskich


Fot. Mariusz Król - Pokolec królewski

Rodzina: Pokolcowate Acanthuridae

W naturze spotkamy go w Pacyfiku Zachodnim i Indopacyfiku.

Ryba stała się wyjątkowo popularna po emisji filmu "Gdzie jest Nemo", w którym to animowany pokolec królewski o imieniu Dory był uroczą, choć zapominalską rybką z talentem do czytania i dzięki której ojciec tytułowego bohatera (Marlin) trafił do Sydney, gdzie więziony był jego syn (Nemo).

W sklepie i internecie oprócz nazwy polskiej i łacińskiej rybę można spotkać także pod nazwami Teuthis hepatus i Theutys hepatus.

Jest rybą bardzo spokojną i nie sprawiającą większych problemów jeżeli chodzi o współmieszkańców. Niestety często choruje zwłaszcza w okresie aklimatyzacji (głównie ospa).

Podajemy jej pokarm mrożony i suchy, artemię, kryl, mysis, ale oprócz tego algi nori, a także możemy podawać banana, czy liście mniszka lekarskiego (mleczu).

Na jej ciele dominuje kolor czarny i niebieski z żółtym ogonem. Dorastają średnio do 25 cm długości, choć czasami potrafią przekroczyć 30 cm długości. Okrąg powstały na ciele przez zamknięcie się czarnego pasa świadczy o dojrzałości płciowej.

Minimalne akwarium dla tego gatunku to około 500 litrów, choć zanim ryba dorośnie można trzymać ją w mniejszych około 200 litrowych zbiornikach. Preferowane parametry wody to temperatura od 23ºC do 26ºC i zasolenie od 1,022 g/ml do 1,025 g/ml.

Osobiście nie poleciłbym ryby początkującym akwarystom morskim.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!