Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Ryby te w naturze spotkamy m.in. w takich miejscach jak: Malediwy, Może Andamańskie, Seszele, Ocean Indyjski, Oman, Indonezja, Iran, Egipt, Morze Czerwone, Kenia, Mozambik, Mauritius, Arabia Saudyjska, Tanzania, Tajlandia, Izraej, Erytrea, Somalia, czy Sudan.

Angielska nazwa tego gatunku to Green birdmouth wrasse co w wolnym tłumaczeniu będzie oznaczało Zielony wargacz ptasi.


fot. Mariusz Król - Gomphosus caeruleus

Zwierzęta te dorastają do około 30 cm wielkości. Chcąc hodować je w domowych warunkach należy zapewnić im akwarium o bardzo dużej pojemności minimum 1500 litrów. Nie nadają się do dzielenia zbiornika z niewielkimi krabami, małżami, czy krewetkami, które staną się ich pokarmem.

Należy do rodziny Wargaczowatych Labridae. Posiada wydłużony pyszczek, który przypomina dziób ptaka. Młode osobniki są jasne z ciemną smugą. Samice posiadają ubarwienie ciała odmienne od samców Są jasne na dole z wyraźnym ciemnym pasem na oku oraz żółtą płetwą ogonową i odbytową. Wzdłuż płetwy piersioowej u samców biegnie jasnoniebieska krawędź, a płetwa grzbietowa i odbytowa są jasnozielone, wpadające w kolor limonki.

W środowisku naturalnym można je spotkać na płyciznach oraz do około 30 metrów głębokości.

W naturze ich pożywienie stanowią wszelkiego rodzaju niewielkie bezkręgowce. W akwarium podajemy im różnego rodzaju mrożonki.

Zwierzęta te nie nadają się dla początkujących akwarystów.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!