Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

W naturze ten gatunek spotykany jest m.in. w takich miejscach jak Japonia, Może Arabskie, Egipt, Morze Czerwone, Australia, Oman, Hawaje, Iran, Izrael, Jordan, Mikronezja, Arabia Saudyjska, Ocean Indyjski, Sudan, Somalia, Kuwejt, Erytrea, Jemen, czy Tajwan.


Fot. Mariusz Król - Acanthurus sohal

Pokolce te dorastają do około 40 cm długości ciała, choć w akwarium są na ogół mniejsze. Ze względu na swój rozmiar wymagają dużego zbiornika o pojemności około 1000 litrów.


Fot. Mariusz Król - Acanthurus sohal

Ryba należy do rodziny Pokolcowatych Acanthuridae. W środowisku naturalnym spotkamy ją na głębokości do około 20 metrów, choć co bardzo ciekawe można ją obserwować już na płytkich wodach od około 50 cm (0,5 metra) głębokości.

Ryby są dość agresywne zarówno w naturze jak i w akwarium oraz bardzo terytorialne. Bywają nazywane strażnikami rafy, ponieważ potrafią one skutecznie przepędzić intruza (także człowieka), który zbliża się zbyt blisko ich terytorium. Wzdłuż linii rafy koralowej spotykane są co kilka metrów, jakby strzegły jej przed nieproszonymi gośćmi.


Fot. Mariusz Król - Acanthurus sohal

Z angielskiego jest nazywana Red Sea Clown Surgeonfish oraz Arabian surgeonfish. Polska nazwa to Pokolec szary.


Fot. Mariusz Król - Acanthurus sohal

W naturze odżywia się przede wszystkim glonami. W akwarium karmimy ją artemią, glonami, algami nori, ale bez problemu przyjmuje także inne pokarmy suche i mrożone. 

Gatunek ten nie nadaje się dla początkujących akwarystów morskich.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!