Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Ryby te w naturze spotkamy m.in. w takich miejscach jak Australia, Bali, Chiny, Morze Czerwone, Egipt, Oman, Indo-Pacyfik, Tanzania, Samoa, Arabia Saudyjska, Sumatra, Japonia, Izrael, Mauritius, Filipiny, Mikronezja, Mozambik, Jordania, czy Japonia.

Ryby z angielskiego nazywane są Large-toothed cardinalfish oraz Tiger cardinalfish co w wolnym tłumaczeniu będzie oznaczało Kardynała wielkozębnego, lub Kardynała tygrysa.


fot. Mariusz Król - Cheilodipterus lineatus

Gatunek ten dorasta do około 25 cm wielkości, choć zdawać się mogą znacznie mniejsze w środowisku naturalnym. W domowych warunkach należy zapewnić im duże akwarium o pojemności minimum 700 litrów.

Należy do rodziny Apogonowatych, Kardynałowatych Apogonidae. Podobnie jak np. u Pterapogon kauderni rozród przypomina nieco ten u słodkowodnych pyszczaków, choć sytuacja wygląda tutaj nieco inaczej, ponieważ to samiec trzyma w pysku ikrę.


fot. Mariusz Król - Cheilodipterus lineatus

Spotkamy je na głębokości od kilku do około 40 metrów i jest dość powszechny w wodach, w których występuje. Na ogół pływa pojedynczo, w parach, a młodsze osobniki w niewielkich grupach.

W naturze odżywiają się głównie niewielkimi rybami, a w akwarium pokarmem zastępczym często są duże mrożonki.

Zwierzęta te nie nadają się dla początkujących akwarystów morskich.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!