Opisy ryb morskich
Reklama

Ryby te w naturze spotkamy m.in. w takich miejscach jak Egipt, Indo-Pacyfik, Indonezja, Filipiny, Papua Nowa Gwinea, Oman, Samoa, Tonga, Wietnam, Jemen, Tajwan, Somalia, Raja Ampat, Mikronezja, Mozambik, Sumatra, czy Morze Czerwone.

Gatunek ten z angielskiego nazywany bywa Speckled Sandperch oraz Spotted Sandperch, co w wolnym tłumaczeniu może oznaczać nakrapianego, lub cętkowanego okonia piaskowego.


fot. Mariusz Król - Parapercis hexophtalma

Gatunek ten dorasta do około 28 cm wielkości, choć na ogół jest mniejszy i nie przekracza 25 cm długości ciała. Należy on do rodziny Pinguipedidae.

Posiada wrzecionowate ciało z dużą głową gdzie umiejscowione ku górze znajdują się dość duże i wypukłe oczy. Płetwy piersiowe mogą przypominać odnóża, zwłaszcza gdy ryba się na nich podpiera i delikatnie porusza po dnie.


fot. Mariusz Król - Parapercis hexophtalma

W naturze spotkamy je do głębokości około 22 metrów, choć często spotykane są już od około 2 metrów głębokości. Chronią się w okolicah fragmentów rafy żyjąc na piaszczystym dnie.

Jest typowym drapieżnikiem, który poluje na niewielkie bezkręgowce oraz niewielkie ryby. Ich ofiarami padają na ogół małe skorupiaki. W akwarium przyjmuje duże mrożonki oraz pokarmy suche.

Zwierzęta te nie nadają się dla początkujących akwarystów morskich.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!