Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Mariusz Król - Chrysiptera cyanea

W naturze zamieszkuje takie miejsca jak: Australia, Tajwan, Indopacyfik, Mikronezja, czy Filipiny.

Należy do rodziny Garbikowatych Pomacentridae.

Zbiornik powinien posiadać liczną ilość kryjówek z żywej skały oraz wolną przestrzeń do pływania. Minimalna wielkość akwarium to około 120 litrów, natomiast często ze względu na małe rozmiary trafia do mniejszych zbiorników. Parametry wody powinny być stabilne, a woda mieć temperaturę od 22°C do 28°C.


fot. Mariusz Król - Chrysiptera cyanea

Ryby dorastają do 8 cm długości ciała, choć na ogół są mniejsze i nie przekraczają 5 cm wielkości. Należy pamiętać, że posiadają dość agresywny temperament i często zaczepiają oraz atakują nawet większe od siebie zwierzęta akwariowe, a ich agresja jest widoczna zwłaszcza do przedstawicieli innych gatunków garbików, choć nie tylko.

Popularność zyskał nie tylko dzięki dość niskiej cenie, ale pięknemu ubarwieniu w kolorach niebieskim i żółtym. Dobrze hoduje się w parach, jest rybą bardzo ruchliwą. Karmimy je artemią, ikrą langust, mysis, pokarmami mrożonymi i pokarmami suchymi.

Istnieje możliwość rozmnożenia go w akwarium jeżeli posiadamy dobraną parę, natomiast odchów potomstwa nie jest prosty i wymaga dodatkowej hodowli fitoplanktonu i zooplanktonu.

Ryba idealnie nadaje się dla początkujących akwarystów morskich i jest dość odporna na popełniane przez nich błędy.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!