Kraby morskie

ZOBACZ NASZ FILM!
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/8N_SN0WxIt8


fot. Mariusz Król - Percnon gibbesi

Krab Percnon jest dość ciekawym mieszkańcem akwarium, który ma zarówno swoje plusy, jak i minusy jeżeli chodzi o jego posiadanie.
Zwierzęta te są jednymi z gatunków, które są nazywane Sally Lightfoot co może tak w dosłownym tłumaczeniu trochę dziwnie zabrzmi, bo byłoby to coś na zasadzie wypadnięta lekka stopa. Innym tak nazywanym gatunkiem jest np. bardzo kolorowy, często czerwono-żółto-niebieski Grapsus grapsus, czyli tzw. czerwony krab skalny.

Kraby Percnon gibbesi są nazywane również jako urchin crab (urchin czyli jeżowiec) to dlatego, że one bardzo często są spotykane w towarzystwie jeżowców oraz nimble spray crab co można przetłumaczyć jako zwinny krab w sprayu.


fot. Mariusz Król - Percnon gibbesi

Jeżeli chodzi o taksonomię, to istnieje wiele różnych nieścisłości. Niektóre źródła podają, że krab ten został umieszczony w rodzinie Plagusiide, czy też Grapsiidae. Szukając jednak trochę bardziej można doszukać się informacji o rodzinie Percnidae. Jakby nie było te 3 rodziny są włączone do nadrodziny Grapsoidae.

Pancerz tych skorupiaków ma z reguły około 3 cm wielkości. Sam korpus zwierzęcia jest bardzo płaski a jego powierzchnia jest raczej gładka. Na nogach kraba znajdują się żółte pasy, które je okalają, więc można je śmiało nazwać żółtymi obręczami. Nogi są również spłaszczone. Jeżeli chodzi dodatkowo o ubarwienie tego gatunku, to jest ono w kolorze szaro-brązowo-zielonym. Kraby są dziesięcionogami, czyli posiadają 5 par nóg. Na tych nogach znajdują się niewielkie kolce, które zdecydowanie pomagają mu się przyczepiać do podłoża. Spód zwierzęcia jest bardzo jasny. Samce mają większe szczypce od samic. Są one zwierzętami mimetycznymi. Co to oznacza? Otóż ubarwienie zwierząt mimetycznych ma za zadanie upodobnić się do innych zwierząt, czy otaczającego je podłoża w celach kamuflażu.


fot. Mariusz Król - Percnon gibbesi

W naturze są one dość rozpowszechnione. Kraba Percnon gibbesi znajdziemy w Oceanie Atlantyckim, czy Oceanie Spokojnym. Główne miejsca jego występowania to Kalifornia, Floryda, Brazylia, Chile, czy Madera. Od wielu lat jest on jednak również pewnego rodzaju najeźdźcą, który bardzo dobrze poczuł się w Morzu Śródziemnym, gdzie najwyraźniej warunki mu bardzo odpowiadają. Rozprzestrzenił się również w niektórych miejscach Morza Jońskiego, Morza Egejskiego czy Morza Tyrreńskiego. Gatunek ten można zaobserwować także m.in. w Egipcie. W te wszystkie miejsca może on się dostać chociażby dzięki statkom. Spotkamy go wśród głazów, w szczelinach skalnych, które może zamieszkiwać chociażby dzięki spłaszczonemu ciału. Uwielbia również wszelkiego rodzaju miejsca, które zostały stworzone przez człowieka jak pomosty, czy nawet przystanie żeglarskie. Głębokość jaką preferuje nie przekracza na ogół 3-4 metrów, a najczęściej wybiera wody znacznie płytsze o głębokości około 0,5 metra.

Podstawą jego diety są wszelkiego rodzaju glony, dzięki czemu jest właśnie popularnym elementem tzw. ekipy czyszczącej. Nie pogardzi oczywiście mięsem. Często jest wybierany również podobnie jak Mitrax do walki z pęcherzykowatym glonem Valonia sp., choć nie każdy osobnik w nim gustuje. Zdarza się rzadko, że może on atakować inne zwierzęta, zwłaszcza jeśli nie będzie on dobrze odżywiony. Chętnie zajada się wszelkiego rodzaju podawanymi mrożonkami.

Ogólnie kraby te są dość proste w hodowli i raczej nie będą sprawiały problemów nawet początkującym akwarystom morskim. Są na pewno ciekawą pozycją, która powinna się sprawdzić w wielu słonych zbiornikach.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!