Koralowce miękkie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Xenia elongata

Xenia pochodzi z Oceanów: Indyjskiego i Spokojnego. Jest chyba jednym z najbardziej popularnych koralowców miękkich (zarówno w środowisku naturalnym, jak i w akwariach morskich).

Doskonale nadaje się dla początkujących akwarystów, gdyż nie wymaga zbyt specjalnych parametrów, a nawet w momencie złych parametrów wody lepiej rośnie i lepiej się rozmnaża.

Koral dorasta do 10 centymetrów i wymaga wody o temperaturze 22°C - 27°C. Oprócz tego lubi silne oświetlenie i dość silną cyrkulację.

Xenia zawdzięcza swoją nazwę "pulsująca" nie bez powodu. Otóż jej pierzaste parzydełka, nazywane niekiedy palemkami otwierają się i zamykają nawet do 40-tu razy na minutę. Czasami jednak sytuacja ta nie ma miejsca, co może mieć związek z parametrami wody, takimi jak np. niedobór jodu.


fot. Mariusz Król - Xenia elongata

Jak wszystkie koralowce miękkie xenia nie posiada szkieletu, tylko wspólną tkankę. W sytuacji zestresowania, lub po zgaszeniu światła koralowce kurczą się i zmniejszają w ten sposób w niewiarygodnie szybkim czasie swoje rozmiary. 

Jeżeli chodzi o karmienie odżywiają się przez zooksantele, aczkolwiek w momencie poruszenia piasku, czy też dania do wody bardzo drobnego pokarmu można zaobserwować jak xenia jest wręcz "zadowolona" z zaistniałej sytuacji.

Zdarza się, że xenia po zadomowieniu się w zbiorniku będzie się nadmiernie rozrastać. W miarę możliwości należy więc pilnować jej populacji. Potrafi tworzyć piękne, bujne "lasy", w których czasami swój naturalny dom lubią zrobić błazenki. W momencie nadmiernego rozrostu należy część koralowców oderwać. Warto jednak uważać przy tej czynności, gdyż xenia posiada śluz, który może nas wtedy podrażnić. Warto używać jak w każdym tego rodzaju przypadku rękawiczek bezpudrowych oraz okularów ochronnych.

Rozmnażanie jest bardzo proste i polega na oderwaniu kawałka koralowca i przymocowaniu go np. gumką recepturką do skałki.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!