Koralowce LPS


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Pavona cactus

W naturze gatunek spotkamy w takich miejscach jak: Ekwador, Sudan, Indie, Kiribati, Muanmar, Tanzania, Mozambik, Arabia Saudyjska, Wietnam, Chiny, Australia, Egipt, Fiji, Guam, Filipiny, Indonezja, Madagaskar, Japonia, Mikronezja, Nowa Kaledonia, Malezja, Mauritius, Wyspy Marschalla, Wyspy Salomona, Papua Nowa Gwinea, Palau, Ocean Indyjski, Singapur, Polinezja Francuska, Sri Lanka, Tajwan, Tonka, Szeszele, czy Tajlandia.

Należy do rodziny koralowców twardych z małymi polipami SPS.

Minimalna wielkość akwarium do hodowli to około 150 litrów pojemności. Parametry wody powinny być stabilne, a woda mieć temperaturę od 24°C do 27°C.

Zwierzęta te dorastają 20 cm wielkości. Potrzebują mocnej cyrkulacji i mocnego oświetlenia.

Odżywia się głównie dzięki światłu przez symbiotyczne glony (zooksantele), ale warto dokarmiać go mrożonkami typu mysis, plankton, czy pokarmy specjalnie przygotowane dla koralowców SPS, wtedy rośnie znacznie szybciej. W zbiorniku powinien być bardzo niski poziom fosforanów i azotanów, od którego zależy nie tylko życie zwierząt, ich wzrost, ale i kolor.

Szczepienie koralowców jest bardzo proste i polega na ułamaniu kawałka osobnika i przyklejeniu go za pomocą specjalnego kleju do podstawki. Bardzo ciekawy jest sposób rozrostu koralowca, który rośnie po skale na której jest przytwierdzony. Dodatkowo posiada szkielet koloru niebieskiego, czasami niebiesko-fioletowy oraz różnokolorowe polipy, dzięki czemu wygląda jak tęcza.

Zwierzę nie nadaje się dla początkujących akwarystów.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!