Koralowce LPS


fot. Mariusz Król - Euphyllia glabrescens

Jest to jedna z wielu odmian kolorystycznych tego gatunku. W naturze znajdziemy ją w Indonezji, Papui Nowej Gwinej, Samoa, na Wyspach Marschalla, a także w Morzu Czerwonym.

Euphyllia glabrescens posiada również drugą nazwę, która związana jest z jej o wiele dłuższymi polipami niż u innych Euphylli (długopolipowa). Główki osiągają średnio do 10 cm średnicy.

Opisywana odmiana barwna jest koloru żółto-pomarańczowego, a w niebieskim świetle świeci na złoto.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/CphU2CU3Cgs

Wymaga temperatury od 24°C do 26°C, średniej ilości światła i w miarę spokojnej cyrkulacji (podobnie jak inne gatunki Euphylli).

Odżywia się w dużej mierze światłem przez zooksantele, ale warto raz na jakiś czas dokarmiać ją pokarmami dla koralowców LPS, czy chociażby fitoplanktonem i zooplanktonem.

UWAGA:
Gatunek ten jak to z Euphylliami bywa jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju glony, które mogą porastać jego szkielet oraz na uszkodzenia mechaniczne. Należy więc obchodzić się z nią ostrożnie.

Nie jest trudnym koralowcem i śmiało można ją hodować (oczywiście małą) w akwarium już około 80 litrów pojemności. Osobiście zaobserwowałem, że może stykać się z innymi przedstawicielami tego samego gatunku i w moim akwarium nic sobie nie robiły.

UWAGA:
Euphyliia glabrescens wyciąga znacznie dłuższe polipy od innych gatunków, dlatego warto zadbać o odpowiedni jej odstęp od innych koralowców, ponieważ jest ona dość agresywna i może parzyć inne zwierzęta.

Szczepki tworzy się przez odcięcie poszczególnych główek szkieletu jak najniżej i przyklejenie do podstawki.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!