Jeżowce


fot. Magdalena Przytuła - Salmacis virgulata

Jeżowce to bardzo ciekawe i ładne zwierzęta morskie. Opisywany gatunek występuje w naturze w Oceanie Indyjskim oraz Oceanie Spokojnym.

Minimalne akwarium jakie powinniśmy mu zapewnić to około 120 litrów pojemności. Woda powinna mieć od 23°C do 27°C jeżeli chodzi o temperaturę i dość stabilne parametry.


fot. Magdalena Przytuła - Salmacis virgulata

Kształt tego jeżowca jest bardziej półkulisty, niż okrągły. Posiada dużo drobnych kolców. Jego ubarwienie jest bardzo kontrastujące w kolorze białym czasami wpadającym w żółty z intensywnie fioletowymi kolcami.

Należy do rodziny Temnopleuridae i dorasta do około 8 cm wielkości.


fot. Magdalena Przytuła - Salmacis virgulata

Zdarza się, że jest mylony z jeżowcem Pseudoboletia indiana, który może mieć podobne ubarwienie (co tyczy się formy fioletowej).

Salmacis virgulata jest spokojnym stworzeniem, które świetnie nadaje się jako część ekipy czyszczącej. Jeżeli uwielbiamy jednak nasze algi wapienne porastające nasze skały i niewątpliwie dodające im uroku, należy mieć na uwadze to, że może on się nimi odżywiać oprócz wszelkich innych glonów oraz szczątek organicznych. Oprócz tego może maskować się przyczepiając do swoich igieł małe skałki, gąbki, czy inne elementy ze zbiornika.


fot. Magdalena Przytuła - Salmacis virgulata

UWAGA:

Jeżowca nie należy wyciągać ponad taflę wody. Między zbiornikami i podczas jego łapania również należy przekładać go pod wodą.


fot. Magdalena Przytuła - Salmacis virgulata

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawe zwierzę, chociaż może ono sprawiać problem początkującym akwarystom morskim.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!