Wężowidła


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Ophiocoma pumila

W naturze gatunek spotkamy jest w takich miejscach jak: Wschodni Pacyfik, Dominikana, Panama, Wenezuela, Karaiby, czy Kuba.

Należy do rodziny wężowideł Ophiocomidae.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/M4FeLwq-2bQ

Zwierzęta te powinny być hodowane w zbiornikach o pojemności od około 80 litrów wzwyż, natomiast często trafiają do nawet niewielkich zbiorników wraz z koralowcem, lub kawałkiem żywej skały.. Parametry wody powinny być stabilne, a woda mieć od 22°C do 28°C temperatury.

Zwierzęta te dorastają średnio do około 10 cm wielkości.


Fot. Mariusz Król - Ophiocoma pumila

Odżywia się głównie detrytusem oraz tym co wyłapie z wody. Nie pogardzą mrożonkami, padliną, czy też pokarmami suchymi.


Fot. Mariusz Król - Ophiocoma pumila

W ciągu dnia ciężko zaobserwować jest te wężowidła, które skrywają się w zakamarkach skały i jedynie wyciągają swoje "macki" w celu wyłapywania pokarmu.

Jak wszystkie wężowidła posiadają zdolność do regeneracji.

Zdarza się, że w akwarium dochodzi do rozrodu tego gatunku. Wężowidła wychodzą niemalże jednocześnie z zakamarków skały i wspinają się jak najwyżej potrafią po skale, czy koralowcach, niejednokrotnie jedno wchodzi na drugie. Niektóre z gatunków wężowideł dzielą swój organizm na dwie części. Wtedy też pęka im ich okrągły dysk. Z reguły są jednak rozdzielnopłciowe i hermafrodytyczne. Posiadają sakiewki zwane gonadami. Kiedy są one dojrzałe ich zawartość zaraz po wspomnianej wspinaczce jest wypuszczana do wody. Zapłodnienie odbywa się głównie w kieszeni oddechowej, gdzie znajdują się gonady, natomiast potomstwo (już od larwy) rozwija się w wodzie, czasami wewnątrz kieszeni.

Zwierzę jest idealne dla początkujących akwarystów morskich.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!